Nie od dziś Internet jest solą w oku władzy. Nie mogąc go skutecznie kontrolować i opodatkować, zbiurokratyzowane rządy wypowiadają mu wojnę.
Kagańce dla internautów przygotowują ostatnio i władze europejskie (dyrektywą o odcinaniu Sieci niepokornym użytkownikom), i polski rząd (planując blokowanie nielegalnych stron).
Obydwa pomysły mają jeden wspólny mianownik działania władzy mają odbywać się poza wymiarem sprawiedliwości. Strony internetowe blokować mają sami dostawcy, opierając się na liście sporządzanej przez UKE, policję, służby specjalne i Ministerstwo Finansów (!). Również użytkowników do odcięcia wskazywać będą urzędnicy. Rzecznik policji, Mariusz Sokołowski rozgarnięty niczym policjant z pierwszego lepszego dowcipu o mundurowych uspokaja, że prawa obywatelskie nie będą zagrożone, bo policja będzie blokować jedynie strony z nielegalnymi treściami.
Tylko patrzeć, jak policja zacznie bez wyroków sądowych robić rewizje, zakładać podsłuchy i zamykać ludzi w więzieniach, a rzecznik będzie nam kojąco klarował, że praworządni obywatele mogą przecież spać spokojnie, bo policja rewiduje, podsłuchuje i więzi jedynie osoby łamiące prawo. Ongiś nielegalne było coś, czemu prawomocnie udowodniono niezgodność z prawem. Dziś proces sądowy to już, jak widać, zbędna formalność. Wszak urzędnik i tak wie lepiej.
Ludwik von Mises ostrzegał, że nawet najgorsze prawo jest lepsze od biurokratycznej tyranii. Niebawem nie będzie trzeba czytać klasyków, żeby się o tym przekonać.
Krzysztof Pochmara
Strona Autora:  www.pochmara.yoyo.pl

5 KOMENTARZE

  1. Widocznie PO stać tylko na zajmowanie się rzeczami, które nie mają wpływu na gospodarkę Polski, bo na tej się nie wyznaje. Ale żeby nie zarzucono im, że w ogóle nic nie robią, zajęli się wprowadzeniem cenzury do internetu.Tylko widocznie zaczyna to być już sprawą „europejską”, bo i w końcu która władza totalitarna pozwoli sobie na krytykę? Zaczynamy mieć nowy zamordyzm i tyle.

  2. No i stało się! Demokracja przeobraża się w rządy totalitarne, gdzie biurokratyczna tyrania będzie kontrolowała każdy aspekt naszego życia.

  3. Zaczął się nowy rozdział w historii. Może zauważyliście, że każde pokolenie Polaków, czuje potrzebę walki o wolność. Jak powiedział Herbert:”synowie ziemi nocą się zgromadzą, będą przysięgali na ptaka i dwa kolory”… Każde pokolenie od ponad stu lat walczyło o to, o co walczyli ojcowie, dziadkowie. Nikt teraz nie mówi o walce z bronią w ręku. Apeluję byśmy te walkę przenieśli do sztuki, do poezji, do literatury, muzyki. Sztuka jest sumieniem, tylko trzeba ją uruchomić głośno.

  4. No i stało się! Demokracja przeobraża się w rządy totalitarne, gdzie biurokratyczna tyrania będzie kontrolowała każdy aspekt naszego życia.

  5. Policja już robi rewizje bez wyroków i nakazów prokuratorskich. Mało tego! „Dowody” uzyskane w takich rewizjach są wykorzystywane w postępowaniach i nie budzą sprzeciwu sądu, mimo że prokuratura i policja przyznają się pisemnie że zdobyte zostały bezprawnie, bez nakazu, w przeszukaniu bez protokołu, bez świadków i bez zaświadczenia dla przeszukiwanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here