11 maja 2018 roku papież Franciszek wydał decyzję, wprowadzającą do Katechizmu Kościoła katolickiego stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Teraz decyzja ta została opublikowana.

Dotychczas artykuł 2267 Katechizmu nie wykluczał stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Obecnie, tekst tego artykułu ma brzmieć: „”(…) kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”. Teraz artykuł ten ma mieć brzmienie: „Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win”. I dalej: „Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

1 sierpnia 2018 roku opublikowany został także list prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Luisa Ladarii do biskupów. Czytamy w nim, że „nowe sformułowanie artykułu 2267 stanowi wyraz autentycznego rozwoju doktryny, który nie jest sprzeczny z wcześniejszym nauczaniem Magisterium”.

A co na to Jezus? „Kto by gorszył jednego z tych maluczkich, temu lepiej uwiązać kamień u szyi i utopić w morzu”…

Pytanie – kto i kiedy posprząta po Franciszku? Bo zamęt robi się coraz większy.

K

1 KOMENTARZ

  1. ten jezuita to antychryst a nie papiez. chce zniesienia kary smierci bo taka jest filozofia bandytow i zlodziei jakich ten oszust reprezentuje. kradna i oszukuja, musza byc w zasadzie ukarani, surowo, z kara smierci wlacznie. wiedza, ze sa bandytami i oszustami, boja sie. boja sie kary. chca wiec jej zniesienia, a tego ma sie domagac „glowa kosciola” – w rzecywistosci bandyta i oszust – (pseudo) papiez. tfu!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here