Przypominamy, że Fundacja PAFERE oraz Klub Polonii Christiana w Krakowie zapraszają na wykład wybitnego znawcy myśli późnych scholastyków, prof. dr. Alejandro A. Chafuena: “Katolickie korzenie wolnej gospodarki”.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 9 września, o godz. 18:00 w sali konferencyjnej hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Spotkanie będzie połączone z promocją książki prelegenta zatytułowanej: Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków.



Fragmenty książki można przeczytać tutaj…
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
Notka na temat książki:
Powszechnie przyjęło się uważać, że początkiem nowożytnej teorii ekonomii są dzieła Adama Smitha. Dorobek hiszpańskich scholastyków z XVI i XVII wieku, związanych z Uniwersytetem w Salamance, został w znacznej mierze zapomniany.
Rozważając niuanse takich zagadnień jak sprawiedliwa cena oraz legitymizacja własności prywatnej, ci katoliccy teolodzy i filozofowie jako pierwsi wysunęli koncepcje, współcześnie zazwyczaj kojarzone są ze Smithem. W Wierze i wolności Alejandro A. Chafuen powołuje się na wiele tekstów prawdopodobnie nieznanych czytelnikom.
W swej pracy udowadnia, iż korzeniami współczesnej ekonomii są między innymi prawo naturalne i teologia moralna która została zapoczątkowana przez św. Tomasza z Akwinu, a kontynuowana i dopracowana właśnie przez hiszpańskich scholastyków z zakonu dominikanów (Francisco de Vitoria i Domingo de Soto), franciszkanów (Jaun de Medina oraz Luis de Alcala) i jezuitów (Luis de Molina, Juan de Mariana). Jego książka jest wyzwaniem zarówno dla ekonomistów oraz teologów, jak i zwykłych czytelników. Wskazuje bowiem na potrzebę oparcia współczesnej ekonomii i nauki Kościoła w tym zakresie na fundamencie nienaruszalności prawa własności
ALEJANDRO A. CHAFUEN (ur. 1954) jest założycielem i prezesem Atlas Economic Research Foundation, powstałej przy Uniwersytecie George Mason w Wirginii, członkiem zarządu ACTON Institute. Z pochodzenia Argentyńczyk, pobierał nauki w Grove City College w Pensylwanii i na Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim. Jest jednym z czołowych światowych badaczy tomistycznej i późnoscholastycznej myśli ekonomicznej. Wykładał między innymi na Universidad Francisco Marroquin (Gwatemala), Narodowym Uniwersytecie Hispanoamerykańskim (Oakland w Kalifornii) oraz na Uniwersytecie Buenos Aires i Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim.Jego felietony publikowały “La Nación” i “The Wall Street Journal”.
P.

6 KOMENTARZE

  1. Gospodarka nie jest zwiazana z zadna religia. Zeby produkowac buty czy kaszanke nie trzeba zadnej wiary i filozofii. Potrzeba tylko maszyny, surowca i (jeszcze) czlowieka. Gdyby ktos chcial sie dokopac do prawdy to znajdzie zatrwazajce proby zagarniecia wytworow gospodarki czlowieka wlasnie przez „religie” i jej tworcow.

  2. a czemu nie udało się załatwić wykładu zaraz po konferencji 8 września? 9 września i o tej godzinie to masakra, ludzie spoza Krakowa też muszą w poniedziałek pracować…

  3. Uwaga – zamierzający odiwiedzić link podany powyżej do fragmentów książki muszą się liczyć z zainfekowaniem komputera przez wirus „Live Security Platinum”. Upierdliwy do usuniecia. Do admin strony, czy autorów – sprawdzajcie linki na „własnej skórze”.

  4. U mnie wszystko w porządku. Nie złapałam żadnego wirusa po wejściu na stronę. Komputer jest czysty. Może to fałszywy alarm? Może Pan tego wirusa gdzie indziej załapał?

  5. Marko masz rację twierdząc, że do funkcjonowania gospodarki nie jest potrzebna żadna religia. Problem polega na tym że religia (zwłaszcza katolicyzm) przyswoiła sobie marksizm. W efekcie czego my staramy się wyprostować ludziom myślenie, a hierarchia katolicka sra im z ambon w duszę marksizmem. Efekt jest taki że walczymy z wiatrakami. Wniosek jest taki, że póki nie zrobi się porządku w Kościele nie ma sensu brać się za politykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here