Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (Foto.: pis.org.pl)

Pośród szumu medialnego związanego z sondażowymi wynikami Konfederacji i jej hasłami programowymi przebija się zdanie, że będzie rządziła z PiSem.

Media zagadują w tej sprawie naszego niegdysiejszego kolegę z KoLibra, dziś Pełnomocnika Rządu ds CPK, Marcina Horałę i tylko czekać na rozmowy z byłym prezesem UPR Stanisławem Wojterą, dziś Prezesem Polskich Portów Lotniczych SA.

Od dawna uważam, że o wiele bardziej prawdopodobna jest – jeśli przekroczą próg – koalicja z PSL, 2050 czy z SLD. Może nawet szczególnie z SLD…?

SLD pokazało, że PiS może na nich liczyć wielokrotnie, także w trudnych chwilach. A współżycie PiS z SLD ma miejsce od dawna. Wielu pamięta zapewne, jak często pozaparlamentarny SLD gościł w TVP po 2015 roku i kto podał im pomocną dłoń utrzymując na powierzchni aż do roku 2019.

Tak jest po dziś dzień, o czym dobrze świadczy choćby sobotni (1 lipca) program w TVP info – „Salon Dziennikarski” prowadzony przez Karnowskiego, z udziałem klasycznych pisowskich „gości” i pani Kindziuk.

Oto będący w studiu niejaki Marek Formela „dodał, że Konfederacja korzysta też na działaniach Tuska, który „próbuje zaanektować przestrzeń lewicową dla PO”. Zostawia to „otwarte pole dla wulgarnego liberalizmu, a tam odnajduje się Mentzen, który proponuje darwinowską wizję relacji społecznych”. (1)

Marek Formela… „Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, skąd się „toto” wzięło? Odpowiedź jest krótka: z 13 grudnia 1981 roku. ” (2). W internecie znajdziemy sporo o człowieku zapraszanym do studia PiSowskiej telewizji przez – można rzec – umiłowanego przez reklamy państwowych firm, pana Karnowskiego w roku 2023.

TVP Info daje o „swoim człowieku” następujące info:

>> Marek Formela jest absolwentem geografii na UG i produkcji w łódzkiej „filmówce”, dziennikarzem i wydawcą. Pracował w „Dzienniku Bałtyckim” i „Głosie Wybrzeża”, którym trzykrotnie kierował w latach 1994-2004 z przerwą na pracę w TVP Gdańsk. Redaktor naczelny „Gazety Gdańskiej” i portalu wybrzeze24.pl, współautor cyklicznej audycji Radia Gdańsk „Studio polityka” oraz komentator telewizji wPolsce. Daje radę na boisku i na korcie, gorzej z ping-pongiem, ale napisał biografię Andrzeja Grubby „Ostatnia piłka”.<< (3)

Niewiele. A co możemy znaleźć sami?

„Wyborcza” widzi ex-szefa SLD w Gdańsku tak: „Marek Formela to znana postać gdańskiego SLD. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym nieistniejącego już „Głosu Wybrzeża”. W 2002 roku kandydował z ramienia SLD na prezydenta Gdańska i osiągnął bardzo dobry rezultat (…) skazany w aferze kościelnego wydawnictwa Stella Maris, kandyduje na radnego Gdańska z listy SLD na pierwszym miejscu w okręgu piątym (…)” (4)

Pan Formela okazał się jednak nadzieją Karnowskich i PiS już w 2015 roku: „Wspierając Dudę, działać będzie SLD na korzyść własną i obywateli, których uprawnienia zapisane w rozdziale II Konstytucji RP, neoliberalny reżim PO umyślnie wystawia na rynkową represję, a sobie zapewnia komfort władzy bez odpowiedzialności. Lewica jaką jest SLD partii wulgarnego neoliberalizmu, bezwzględnie upokarzającej obywateli, przydatna jest jedynie w wydzielonych, koncesjonowanych przez PO zagrodach.” (5)

Ponieważ od 2001 roku ludzie Konfederacji znają ów „wulgarny liberalizm” spadkobierczyni KL-D i Unii Wolności, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2007-15, nie sądzę by dali się podniecić jej zwiędłym walorom, ale kto wie, kto wie… Warto jednak zauważyć pieczęć firmową pana Formeli wykutą w sformułowanie „wulgarny liberalizm”. (znaczy kradli sami i nie dzielili się z SLD?)

Wróćmy więc do życiorysu wystawiającego oceny Konfederacji eksperta TVP: „Jeśli chce się opisywać środowisko dziennikarzy wybrzeżowych w stanie wojennym, to wypadałoby z elementarnej, naukowej przyzwoitości wspomnieć o dziennikarskich pomiotach tegoż stanu, czyli osobnikach, którzy stali się „redaktorami” tylko dlatego, że przybyło wolnych etatów po ich poprzednikach, negatywnie zweryfikowanych i wydalonych z zawodu.

W Gdańsku najbardziej wymowną egzemplifikacją tego „desantu” jest niejaki Marek Formela, zaczynający jako bezpartyjny bolszewik wiernie służący tow. Andrzejowi Pierścińskiemu, swojemu pryncypałowi w randze członka Egzekutywy KW PZPR w Gdańsku, by po 1989 roku – już w ramach wolnej i demokratycznej Polski – dorobić się m.in. statusu grabarza praktycznie wszystkiego czego dotknął (vide: „Głos Wybrzeża” i klub żużlowy „Wybrzeże” Gdańsk), czołowego politruka SLD na Wybrzeżu, złodzieja na szkodę Skarbu Państwa ukaranego prawomocnym wyrokiem sądowym, a ostatnio – to bardzo wymowne – zaufanego rozgrywającego Prawa i Sprawiedliwości, często prezentowanego zarówno w telewizji lokalnej, jak i ogólnopolskiej, oczywiście zawsze publicznej” (6)

A tymczasem Karnowski, rozumiejący kto daje reklamy, nerwowo wzywa PiS : „Niezbędne są nowe twarze (…) Wraz z najlepszymi, najlepiej ocenianymi, najbardziej lubianymi politykami PiS, muszą stworzyć Drużynę Pierścienia”. (7)

To może gość „Salonu Dziennikarskiego” w TVP Info – Marek Formela?

„Obywatel Marek Formela pracujący w niej na etacie redaktora działu od 15 listopada 1983 r. (poprzednio w redakcji „Wieczoru Wybrzeża” jako stażysta) jest dziennikarzem wysoce odpowiedzialnym i zdyscyplinowanym w realizacji zadań ideowo-programowych. Kierowany jest do wykonywania obsług szczególnie ważnych politycznie i społecznie jak obrady instancji partyjnych, rad narodowych, wizyty przedstawicieli najwyższych władz, gości zagranicznych. Z własnej inicjatywy podejmuje tematy ważkie społecznie, wykazując się umiejętnością znalezienia tak właściwej formy jak i słusznej politycznie interpretacji faktów”. (1)

Jeśli mogę coś doradzać, choć dobre rady nic nie kosztują i tyle samo są warte, to rozumiejąc ponętność pełnego koryta, sugeruję Konfederacji raczej celibat niż współżycie z PiS, PO i ich kurtyzanami. To spore wyzwanie, ale warte rozważenia.

Wojciech Popiela

(1)
https://wpolityce.pl/polityka/652930-skad-poparcie-dla-konfederacji-kindziuk-latwo-o-radykalizm
(2)
https://moto.media.pl/telewizyjny-kurs-kurszczyzny/
(3)
https://www.tvp.info/60884292/marek-formela
(4)
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,16880569,skazany-w-aferze-stella-maris-kandyduje-do-rady-miasta-gdanska.html
(5)
https://wpolityce.pl/polityka/244903-czlonek-rady-krajowej-sld-marek-formela-wzywa-do-glosowania-na-andrzeja-dude-wybrac-dude-zeby-wybrano-sld-przeczytaj
(6)
https://moto.media.pl/zyciorys-na-miare-szyty-czyli-co-moze-funkcjonariusz-ipn/
(7)
https://wpolityce.pl/polityka/652894-pis-jesli-chce-wygrac-musi-zapomniec-ze-sprawuje-wladze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here