Jak podaje portal Wirtualna Polska…
„Czeska Izba Poselska uchwaliła wotum nieufności wobec rządu premiera Mirka Topolanka. Ustąpienia rządu chciała lewicowa opozycja. – Upadek czeskiego rządu może osłabić przewodnictwo Unii Europejskiej – skomentował Topolanek.
– Uważam, że może to wywołać komplikacje dla naszego potencjału negocjacyjnego. Partnerzy w Europie przyzwyczaili się twardo z nami negocjować. W tym sensie może się zdarzyć, że nasza pozycja ulegnie osłabieniu – powiedział premier rządu. Zaznaczył jednocześnie, że byłby za zorganizowaniem latem bieżącego roku przedterminowych wyborów, o ile nie uda się stworzyć nowego rządu.
Jest to pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w powojennej historii Republiki Czeskiej – niemal dokładnie na półmetku sprawowania przez nią rotacyjnego półrocznego przewodnictwa Unii Europejskiej. – Zachowam się ściśle według wymogów konstytucji – zadeklarował Topolanek. Oznacza to, że złoży swą rezygnację na ręce prezydenta Vaclava Klausa.
Tymczasem Komisja Europejska wyraziła przekonanie, że mimo upadku czeskiego rządu, Czechy zdołają dalej sprawować skuteczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. „Do zgodnego z konstytucją procesu demokratycznego w Czechach należy rozwiązanie krajowych kwestii politycznych; Komisja jest przekonana, że stanie się w to w sposób zapewniający pełne funkcjonowanie przewodnictwa” – głosi komunikat KE wydany po przyjęciu w parlamencie wotum nieufności. KE wyraziła przekonanie, że czeska konstytucja „pozwala Republice Czeskiej na dalsze sprawowanie przewodnictwa tak skutecznie, jak miało to miejsce do tej pory”.
KE przypomniała, że zgodnie z unijnymi traktatami rotacyjne, półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej sprawowane jest przez kraj członkowski reprezentowany przez rząd sprawujący władzę zgodnie z konstytucją.
Natomiast szef największej frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim, chadeckiej, Joseph Daul ocenił, że czeski rząd nie może już zapewnić Unii Europejskiej przywództwa. – Europa potrzebuje przywództwa w czasie kryzysu, a rząd, który sprawuje przewodnictwo UE i który nie ma zaufania swego parlamentu, nie może zapewnić tego przywództwa – przekazał stanowisko Daula jego rzecznik Antoine Ripoll. – Żałuję decyzji podjętej przez partię socjalistyczną w sprawie wotum nieufności wobec rządu. To podważa nie tylko stabilność Czech, ale też sukces czeskiego przewodnictwa w UE – ocenił Daul.”
Źródło: www.wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here