Foto. pixabay.com

Jeśli jesteś mniej lub bardziej zapalonym graczem, to z pewnością zdarzało Ci się grywać późnym wieczorem lub nocą. W końcu wtedy w domu panuje cisza i spokój, nikt się nie kręci, dzieciaki nie biegają, znajomi się nie zwalą na głowę.. ponadto jest ciemno i klimatycznie. Można więc wtedy bez problemu wyświetlać na ekranie różnego rodzaju rzeczy, których dzieci nie powinny oglądać, jak choćby wykorzystać oferowany przez wszystkim znane kasyno Spinia bonus bez depozytu na gry hazardowe lub zagrać w Twoją ulubioną grę wideo, w której trup ściele się gęsto, a krew leje się na ekranie strumieniami…

Tylko granie takie ma jedną zasadniczą wadę. Otóż nie można wtedy zbyt głośno puszczać dźwięku – no bo w końcu wszyscy w domu śpią… Naturalnie podstawowym wyjściem z tej sytuacji są słuchawki. Jednak współczesne gry są tak rozbudowane pod kątem dźwiękowym i oferują tak zaawansowane możliwości, że naprawdę ogromnym marnotrawstwem jest granie w nie w jakichś niskiej jakości słuchawkach, na przykład przeznaczonych do telefonu lub kupionych za kilkanaście złotych w supermarkecie.

Tak, naprawdę warto się szarpnąć na nieco większy wydatek i zainwestować w porządne słuchawki gamingowe. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że możesz nie orientować się w ogóle w tego typu akcesoriach, dlatego też podamy Ci dziś pomocną dłoń i podpowiemy, jakie słuchawki warto zakupić do grania, oczywiście w różnych zakresach cenowych.

Czym powinny charakteryzować się dobre słuchawki gamingowe?

Ale nasz artykuł zaczniemy od przedstawienia najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować dobre słuchawki gamingowe. Oczywiście nie wszystkie muszą się znajdować w wybranym przez Ciebie modelu. Musisz po prostu wybrać wszystkie te cechy, które będą dla Ciebie istotne, pomijając przy tym to wszystko, z czego możesz spokojnie zrezygnować. Oto najważniejsze właściwości porządnych słuchawek gamingowych (pomijamy tutaj tę najbardziej oczywistą właściwość, czyli jakość generowanego dźwięku!):

Mikrofon

Jeśli grywasz w gry online, w których podstawowym elementem jest komunikacja głosowa z innymi graczami (jak na przykład w Red Dead Redemption 2 Online), to wybrane przez Ciebie słuchawki powinny mieć mikrofon. Niektóre, zwłaszcza tańsze modele, mają go schowanego w obudowie i ma on postać niewielkiego otworka. Omijaj je z daleka. Wybierz słuchawki, które mają osobny mikrofon, odłączany lub stanowiący całość z muszlą głośnika – byle był na specjalnym pałąku z możliwością regulowania położenia.

Okablowanie

Bardzo przydatnym elementem słuchawek jest możliwość odłączania okablowania. Ma to dwie ważne zalety. Po pierwsze, kablom zdarzają się uszkodzenia. Przełamanie żył, przytrzaśnięcie szufladą, przetarcie przy wtyczce, naderwanie przy muszli słuchawkowej itp. Jeśli masz zwierzęta domowe, to tym bardziej może się zdarzyć przegryzienie przewodu przez kota lub królika. Jeśli więc słuchawki pozwalają na łatwą wymianę kabla, to wszelkiego rodzaju uszkodzenia przestają być aż tak istotne.

Druga zaleta możliwości wymiany przewodu, to zastosowanie wyższej jakości kabla, co w niektórych modelach słuchawek pozwala bardzo wyraźnie podnieść jakość dźwięku, jakie z nich się dobywają.

Złącza

Słuchawki gamingowe z mikrofonem mogą być wyposażone w przewód z dwoma wtyczkami mini jack lub pojedynczą. Wtyczka podwójna to klasyczne rozwiązanie, idealne do zastosowania w komputerach stacjonarnych z porządnej jakości kartą dźwiękową. Jedna wtyczka przeznaczona jest do gniazda wyjściowego dla dźwięku, a druga do wejścia mikrofonowego. Są też modele z pojedynczym wtykiem mini jack. Wtedy jest to złącze czteropolowe, które przesyła jednocześnie dźwięk do słuchawek i dźwięk z mikrofonu do urządzenia. Stosowane są zwykle ze smartfonami lub laptopami. Musisz jednak upewnić się, że w wypadku Twojego komputera lub konsoli znajdą one zastosowanie!

Inna opcja to słuchawki ze złączem USB. Pozwalają one na granie na urządzeniach bez wbudowanej karty dźwiękowej, jako że mają one własny układ audio. Można je potraktować jako ciekawostkę, ale w wielu wypadkach to naprawdę ciekawa opcja godna rozważenia. Na przykład jeśli dysponujesz laptopem z kiepską kartą dźwiękową i nie chcesz kupować nowej.

Budowa słuchawek

Słuchawki gamingowe przeznaczone są z reguły do wielogodzinnych sesji. Powinny więc zapewniać maksymalny komfort użytkowania. Zwróć więc uwagę na solidny, szeroki pałąk wyściełany miękkim materiałem. Ponadto same muszle także powinny być dość rozbudowane, miękkie i nie wywierać zbytniego nacisku na uszy.

Na aspekty typowo marketingowe, czyli efektowne wzornictwo, podświetlenie, kolorystykę itp. raczej nie ma co zwracać uwagi, no chyba, że to dla Ciebie także istotny parametr. Warto natomiast przyjrzeć się dostępności różnego rodzaju akcesoriów. Na przykład wymienne przewody, muszle na uszy (pady), różnego rodzaju przejściówki, pokrowce, wieszaki lub stojaki… To może się naprawdę przydać. Szczególnie wymienne elementy!

Jakie słuchawki gamingowe warto kupić w 2021 roku?

Poniżej prezentujemy kilka modeli, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. W każdym wypadku podajemy orientacyjną cenę, dzięki czemu będziesz mógł się szybko zorientować, czy jest to dla Ciebie model interesujący. Oto nasze propozycje:

  • HyperX Cloud Alpha – kosztują około 330 PLN i są naprawdę uniwersalnym urządzeniem. W zasadzie nie mają słabych stron, wszystkie ich aspekty wypadają co najmniej przyzwoicie, a jakość dźwięku jest bardzo dobra jak na tę cenę.
  • Logitech PRO X – najlepsza jakość mikrofonu w słuchawkach z zakresu do 1 000 PLN. Same kosztują ok. 450 PLN.
  • Razer BlackShark V2 Pro – w rozsądnym zakresie cenowym to najlepsze słuchawki bezprzewodowe. Kosztują ok. 750 PLN.
  • Cooler Master MH630 – bardzo solidny sprzęt, w cenie ok. 250 PLN to niezwykle interesująca propozycja.
  • SteelSeries Arctis 3 – bardzo dobra jakościowo propozycja o oszczędnym designie, ale świetnym wykonaniu. Kosztuje około 350 PLN.

Jednak naszym zdaniem optymalnym wyborem będą HyperX Cloud Alpha – jeśli więc nie potrzebujesz dodatkowych „bajerów” a cena jest dla Ciebie akceptowalna, to będą one najlepszym zakupem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here