Kredyt konsolidacyjny to rodzaj zobowiązania, które pozwala lepiej zarządzać budżetem domowym. Z jego pomocą możesz zamienić kilka zaciągniętych zobowiązań w jedno, spłacane w formie comiesięcznej raty.

Kredyty konsolidacyjne (https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny) są przeznaczone dla osób, które są już klientami na rynku finansowym. Na czym dokładnie polega takie zobowiązanie? Czy zawsze warto się na nie decydować? Jakie elementy należy rozważyć, aby nie okazało się, że konsolidacja kredytu wcale się nie opłaca? Podpowiadamy!

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które pozwala zrestrukturyzować dotychczasowe kredyty oraz inne zobowiązania. Kredyt ten jest kredytem celowym, co oznacza, że od początku znane jest przeznaczenie zdobywanych w ramach niego środków. Osoba, która składa wniosek o konsolidację, musi jednoznacznie określić, które zobowiązania chce spłacić za pomocą środków z kredytu. Po zakończeniu tego procesu klient ma jeden dług wobec banku, który co miesiąc spłaca jednym przelewem, zamiast kilku mniejszych zobowiązań, zaciągniętych w kilku różnych instytucjach.

Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, ale również kilka negatywnych elementów. Po pierwsze, klient, który stara się o konsolidację, musi przejść pełną oceną zdolności kredytowej. Jest to potrzebne, nawet jeśli konsolidowane zobowiązane zaciągnięte były w tym samym banku. Powoduje to, że proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest dość uciążliwy. Musisz liczyć się z koniecznością skompletowania wszystkich dokumentów oraz prawdopodobnie z wymogiem stawienia się w oddziale banku. Chociaż kredyt konsolidacyjny online jest coraz bardziej popularny, przy większych sumach konieczne może być bezpośrednie spotkanie z konsultantem.

Kredyt konsolidacyjny nie zawsze opłaca się nie tylko ze względu na uciążliwość procedury. Jest też niekiedy nieopłacalny ze względu na wysokość prowizji, jakie bank pobiera za skonsolidowanie zobowiązań. Za każdym razem trzeba więc bardzo dokładnie przeanalizować koszty procedury. Bez względu na dodatkowe prowizje związane z przygotowaniem umowy, kredyt konsolidacyjny zawsze podnosi łączny koszt konsolidowanych zobowiązań. Jest to spowodowane wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Im dłuższej trwa zobowiązanie, tym wyższa jest suma płaconych odsetek.

Kredyt konsolidacyjny – jak funkcjonuje?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że klient nie otrzymuje nawet środków na konto. Bank od razu przesyła zaciągnięte zobowiązanie do wskazanych wierzycieli. Dzięki temu ma pewność, że pożyczone pieniądze rzeczywiście zostaną wydane we wskazanym celu. Zdarza się jednak, że banki w ramach konsolidacji dodatkowo udzielają kredytu gotówkowego na dowolny cel. Możesz z nich na przykład spłacić pożyczki, których nie da się objąć konsolidacją bankową.

Kredyt konsolidacyjny – jakie warunki musisz spełniać?

Chociaż może się wydawać, że kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy dla zadłużonych, to nic bardziej mylnego. Podstawowym wymaganiem, które stawiają banki, jest to, aby konsolidowane zobowiązania nie były przeterminowane. Osoby, które chcą wykorzystać kredyt konsolidacyjny, powinny bowiem mieć wysoką zdolność kredytową. Powoduje to, że nie mogą zalegać ze spłatą żadnych zaciągniętych kredytów, czy pożyczek. Najlepiej więc zdecydować się na konsolidację, kiedy czujesz, że Twoja sytuacja finansowa się pogarsza, ale wciąż jeszcze jesteś w stanie regulować bieżące zobowiązania.

Jeśli interesuje Cię kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, możesz skorzystać z ofert firm pożyczkowych. Mają one znacznie mniej restrykcyjne wymagania w stosunku do swoich klientów. Zdarza się więc, że na konsolidację mają szansę również dłużnicy. W takim przypadku jednak jest to pożyczka konsolidacyjna, która może być wykorzystana do spłacenia poprzednich długów. Równie dobrze możesz wykorzystać ją w innym celu. Pożyczki jednak są znacznie bardziej kosztowne niż kredyty konsolidacyjne.

Co możesz skonsolidować?

Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny, bardzo dokładnie sprawdź warunki jego udzielania. Niektóre banki zgadzają się bowiem objąć konsolidacją tylko produkty bankowe. Nie uda Ci się więc skonsolidować pożyczek na raty, chwilówek (znajdź ofertę dla siebie na https://www.totalmoney.pl/chwilowki) czy limitów na kartach kredytowych. Jeśli interesuje Cię ujęcie również produktów pozabankowych, dobrym wyjściem będzie poszukanie konkurencyjnej oferty lub skorzystanie z propozycji, w której bank do kredytu konsolidacyjnego dołącza środki do dowolnego wykorzystania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here