Foto. pixabay.com

Dzieci mają naturalną zdolność do wymyślania sobie zajęć. Ich bogata wyobraźnia podpowiada im ciekawe rozwiązania na spędzanie czasu samemu lub z rówieśnikami. Nieraz wystarczą patyki z lasu, by stworzyć zabawę na długi czas. To taki bonusy bez depozytu, jednak często dzieci, jak i dorośli wykorzystują do zabawy rozmaite akcesoria. Sprawdźmy, które z nich są godne polecenia?

Gry dla dwojga

Istnieją takie aktywności, które można wykonywać w parach. Towarzyszem takiej gry, często zostaje rodzic lub rodzeństwo, albo ktoś, kto akurat znajduje się w pobliżu dziecka pragnącego pograć, pobawić się we dwoje. Od dawna popularną zabawą jest gra w badmintona, która pozwala ćwiczyć koordynację, celność oraz cierpliwość. Aby nauczyć się poprawnie odbijać, dziecko musi zmobilizować się i zdobyć nowe umiejętności, dzięki którym będzie w stanie brać udział w tej grze. Na szczęście dla dzieci nauka ma właśnie postać zabawy w rozmaitej formie, i nawet gdy coś nie idzie po ich myśli, potrafią czerpać z tego przyjemność. Sprzęt do badmintona nie jest wyszukany ani zbyt drogi, wystarczy zestaw paletek i lotki, które dostarczą małym graczom wiele radości. Podobną grą jest ping-pong, chociaż tutaj potrzebny jest specjalny stół. Milusińskim często jednak wystarczy zwykły stół w jadalni lub garażu. Bywa też tak, że rakietą zostaje patelnia czy deska do krojenia, ponieważ trzeba umieć sobie radzić nawet z brakiem odpowiedniego sprzętu. Nieco inną formą zabawy we dwójkę, jest rzucanie kosmatą piłką, którą trzeba złapać za pomocą specjalnej rękawicy czy tarczy o chropowatej powierzchni. Piłka przyczepia się do powierzchni tarczy jak rzep. Jest to idealna gra dla młodszych dzieci, które uczą się celnie rzucać i łapać. Świetnie sprawdzi się jako prezent, nawet dla jedynaka, dzięki któremu można fajnie spędzić czas na świeżym powietrzu, radośnie dokazując. Ów zestaw jest niedużych rozmiarów, więc można go swobodnie zabrać na wakacyjny wyjazd czy piknik w parku.

Skoki i podskoki

Jak wiadomo, dzieci bardzo lubią wszelkiego rodzaju skoki. Nawet na spacerze harcują niczym zające, podskakując co rusz pomiędzy drzewami, parkowymi ławkami, na placach zabaw. Aby uatrakcyjnić im te pląsy, można wykorzystać do zabawy skakanki, gumy do skakania czy gumowe piłki do skakania. Dzieciaki w różnym wieku uwielbiają podskakiwać na tych kolorowych sprzętach, szczególnie na gumowych piłkach, które mają specjalne wypustki lub uchwyty, aby się ich mocno trzymać. Zabawy z piłką można wykorzystać zarówno na powietrzu, jak i w domu, jeśli mamy wystarczająco miejsca. Z kolei, kiedy dysponujemy sporą przestrzenią wokół domu, to warto zaopatrzyć się w ogrodową trampolinę. Do wyboru są większe, jak i mniejsze modele, jednak stawiając na te o znacznych rozmiarach, mamy szansę samemu z niej skorzystać. Trampoliny stwarzają wiele możliwości na rozmaite zabawy np. berka trampolinowego, przygniatanie siebie nawzajem, odbijanie w środku piłek, zawody kto wyżej podskoczy. Dobrze dobrana i zamontowana trampolina jest bezpieczna i daje takie szanse na wygłupy i zabawy, na które dziecko się odważy i da radę wykonać w zależności od wieku i sprawności.

Kreatywne zabawy z użyciem prostych akcesoriów

Jak wspomniano powyżej, dzieci do zabawy potrafią wykorzystać przeróżne sprzęty, czasem niekoniecznie sportowe czy typowo dziecięce. W dużej mierze zależy to od ich wyobraźni i pomysłowości, jednak i my dorośli mamy w tym swój udział. To my bowiem stwarzamy nierzadko okazję do gier i zabaw, często zachęcamy i inicjujemy je, ponieważ wiemy, jak ważny jest to element rozwoju. Najprostsza, to gra w piłkę pod różną postacią – odbijanie, łapanie, kopanie, rzucanie do celu, itp. Ciekawym akcesorium są piankowe makarony do nauki pływania, które można wykorzystać jako linę do przeciągania, płotki do przeskakiwania czy rzut oszczepem. Kreatywne formy zabawy są ulubionymi przez dzieci aktywnościami, gdyż mają one elementy zaskoczenia, ciekawości i rozbawienia.

(Materiał zewnętrzny)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here