Posłanka Sobecka (klub PiS) zaapelowała do „politycznych przyjaciół” czyli panów Jurka, Janowskiego i Podkańskiego o wycofanie się z wyborów na rzecz pana Jarosława Kaczyńskiego. Realizację pomysłu może przybliżyć zbiórka podpisów, której wyniki poznamy za kilka dni.
Czy jednak jest to pomysł mądry? W świetle ostatnich wydarzeń – nie.
Wyobraźmy sobie czarny scenariusz: choroba, wypadek czy skuteczny zamach (np. salonowego szaleńca) na pana Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas brak „politycznych przyjaciół” pozostawić może środowisko PiS bez kandydata na prezydenta.
Można zrozumieć pragnienie wielu osób aby pan Jarosław Kaczyński objął ten urząd, w imię przeróżnych racji. Nawet w UPR pojawiły się głosy o konieczności bezwarunkowego (sic!) poparcia tej kandydatury, a wieloletni członek UPR, który jesienią zgłosił pana Korwin-Mikkego jako godnego wystawienia przez UPR w wyborach, oświadczył publicznie, że właśnie zapisuje się do PiS, by wesprzeć prezesa tej partii.
Jeśli jednak apel pani Sobeckiej nie był jedynie propagandowym fajerwerkiem obliczonym na przekierowanie już w pierwszej turze sympatii środowisk katolickich, narodowych i „wiejskich” na kandydata PiS i zablokowanie w zarodku zalążków innych niż PiS opcji politycznych (reklamowanych przy okazji tych wyborów) – to wypada zauważyć, że był on z punktu widzenia jej środowiska politycznego, a może i polskiej polityki nieroztropny w najwyższym stopniu.
W drugiej turze „polityczni przyjaciele” będą mogli przecież zgłosić oficjalne poparcie. Może nawet za pisemne obietnice miejsca na listach do sejmu aby bardziej scementować przyjaźń?
Na marginesie… Pan red. Tomasz Hypki (altair.com.pl) w czasie rozmowy na falach Radia Warszawa i Radia wNET oświadczył, że brak nowych samolotów dla VIP to efekt działania lobby embraera w Polsce. I że obecnie po stronie tego lobby stoi też min. Klich chcący płacić za te, oparte na dwóch komputerach z wieszającym się systemem WINDOWS, samoloty wielokrotnie więcej niż są warte. I że pan Hypki jest w posiadaniu dokumentów świadczących o tym, że w MON szukają drogi jak to zrobić bez przetargu… Tak jak zrobiono w związku ze śmiertelnymi wypadkami w Afganistanie. A „dziennikarze śledczy” i dociekliwe media nic. Podały tylko, że rząd wyczarteruje z powodu katastrofy załogi cywilne latające … embraer`ami.
Wojciech Popiela

6 KOMENTARZE

 1. Także uważam apel pani Sobeckiej za chybiony, głównie z uwagi na to ,że wybory prezydenckie są doskonałą okazją do policzenia się przez zwolenników poszczególnych opcji. O ile bowiem w wyborach parlamentarnych wyborcy nie zawsze głosują zgodnie z własnymi przekonaniami, gdyż obawiają się tzw. zmarnowania głosu, czyli oddania go na ugrupowanie , które nie przekroczy progu wyborczego, o tyle w wyborach prezydenckich taka groźba nie istnieje. Dlatego ja , na przykład, zamierzam zagłosować na pana Jarosława Kaczyńskiego ale dopiero w drugiej turze. W pierwszej zaś poprę pana Janusza Korwina -Mikke.

 2. A ja w drugiej turze albo będę w domu albo na wycieczne albo oddam głos nie ważny. W pierwszej oczywiście o ile zbierze 100000 podpisów będę głoswal na pana Janusza Korwin-Mikke.

 3. Panie Popiela
  samoloty cywilne mają wozić VIPów ale tylko na lotniska cywilne położone najbliżej docelowego miejsca…
  i to jest logiczne,
  bo jakby LOT doleciał do Mińska, to potem wojskowy helikopter doleciałby do Smoleńska [z Mińska w 20 minut]
  ……
  a że takich lotów byłoby 10-15…tylko rozkłada ryzyka, że zabije się mniej osób…
  …..
  nieustannie nurtuje mnie pytanie : czy zapłacił Pan zaległe składki członkowskie dla UPR, i do jakiego UPR Pan należy ?
  – UPR : KOCIK
  – UPR : ŻÓŁTEK
  ?
  a może jakąś własną 10 osobową grupkę zorganizował Pan w Tarnowie ?

 4. Trudno przywoływać Urbanowe „NIE” (w czyim interesie napisali?) ale urbanowe służby coś tam wiedzą:
  Eksperci udali, że nie wiedzą, o co chodzi, i pozostawili parametry pułapu i prędkości. Żaden Embraer nadal do tego nie pasował. Ktoś stracił wówczas cierpliwość.
  W czerwcu Bogdan Klich ogłosił: ze względu na istotny interes państwa w drodze leasingu, bez żadnego przetargu MON kupi dwa nowe Embraery 175.
  Wszystkim szczęki opadły.
  http://www.nie.com.pl/art21369.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here