Dobrze wykonane ocieplenie murów budynku gwarantuje ochronę przed wilgocią, zagrzybieniem ścian, a także utratą ciepła, co z kolei wpływa na koszty eksploatacji budynku. Ocieplić ściany można na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych i najszybszych jest wykorzystanie styropianu budowlanego. O czym należy pamiętać przy ocieplaniu budynku przy pomocy styropianu?

Kiedy można rozpocząć kładzenie ocieplenia ze styropianu?

Jeżeli chcemy, aby ocieplenie ze styropianu całkowicie spełniało swoje funkcje, bardzo ważne jest to, by rozpocząć prace wykonawcze w odpowiednim momencie. Jest to szczególnie istotne przy ocieplaniu nowych murów oraz wykonywaniu prac wykończeniowych po generalnym remoncie. Wskazuje się na to, że prace ociepleniowe z wykorzystaniem styropianu można rozpocząć nie wcześniej niż miesiąc po wymurowaniu ścian. Ważne jest też to, aby odczekać do zakończenia wszelkich „mokrych” prac we wnętrzu budynku takich jak tynkowanie.

Jaki styropian wybrać?

Styropian do ocieplania ścian należy dobrać przede wszystkim do rodzajów muru, miejsca montażu styropianu oraz tego, jak bardzo chcemy ocieplić ściany. Z reguły do murów z betonu komórkowego zaleca się styropian o grubości około 7 – 11 cm. Przy ścianach wykonanych z bloczków silikatowych zaleca się stosowanie styropianu o grubości od 10 do nawet 16 cm. W czasie wybierania styropianu do ocieplenia murów należy zwrócić również uwagę na to, jakie ma on oznaczenie wytrzymałości na ściskanie. Oznaczenie to ma formę literowo-cyfrową np. EP S 50. Styropiany o najwyższym oznaczeniu EP S 100 przeznaczone są do ocieplani dachów i podłóg. Przykłady różnorodnych zastosowań styropianu budowlanego oraz duży wybór tego materiału, można znaleźć na stronie knauf-industries.pl

Przygotowanie podłoża

Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża do kładzenia styropianu – jak to zostało wyżej wspomniane, musi ono być całkowicie suche. Dodatkowo przy starych murach należy je oczyścić oraz odtłuścić. Jeżeli stare tynki są zniszczone, należy je skuć, gdyż nie utrzymają warstwy ocieplenia. Przed rozpoczęciem właściwych prac warto też zagruntować podłoże by było mniej chłonne, co pozwoli na przyśpieszenie prac oraz mniejsze zużycie kleju do styropianu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here