W Urzędzie Rady Ministrów najwyraźniej kogoś poraził prąd, bo jakiś nieokrzesany minister chce się zemścić i dołożyć abonament RTV do cen energii elektrycznej! Piszę o tym bez odrobiny złośliwości, gdyż trzeba być nie lada dyletantem, aby zaproponować nowy podatek tam, gdzie już obecnie  ilość obciążeń fiskalnych przekracza poziom zdrowego rozsądku.

Ministrowi owemu ośmielam się zwrócić uwagę na listę już płaconych przez użytkowników podatków, dopchanych kolanem do cen energii elektrycznej, a mianowicie:

1. Podatek VAT
2. Podatek akcyzowy
3. Podatek unijny od tzw. emisji CO2
4. Abonament za… energię elektryczną
5. Opłata za licznik
6. Opłata tzw. zmienna
7. Opłata tzw. stała
8. opłata przesyłowa

Zatem w niektórych miesiącach  bywa czasem tak, że suma cen w/w ośmiu pozycji jest wyższa niż wartość dostarczonej energii elektrycznej! Dodawanie w tych okolicznościach nowego podatku pt.: „abonament RTV” jest pomysłem co najmniej zbójeckim, bo chce się fiskalnie rabować obywatela tam, gdzie już aż nadto jest on obrabowany.

Aby nie być oskarżony o brak konstruktywizmu, podaję Panu Ministrowi dużo lepszy i bardziej racjonalny projekt podatku na abonament RTV.

Otóż z uwagi na fakt, że zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i Olimpiada w Rio, spodziewany jest znaczny wzrost popytu wśród kibiców na piwo, herbatkę z prądem, winka, drinki itp. napoje dopingujące.

Zatem proponuję:
1. Do każdej puszki piwa doliczać abonament RTV w kwocie 10 groszy
2. Do każdej butelki piwa doliczać abonament RTV w kwocie 8 groszy
3. Do każdego kufla małego piwa doliczać abonament RTV w kwocie 5 groszy
4. Do każdego dużego kufla piwa doliczać abonament RTV w kwocie 10 groszy
5. Do każdej butelki wina doliczać abonament RTV w kwocie 50 groszy
6. Do każdej butelki wódki doliczać abonament RTV w kwocie 1 zł
7. Do każdego drinku w lokalach i dyskotekach doliczać abonament RTV w kwocie 1zł 50 groszy
8. Do każdej butelki koniaku doliczać abonament RTV w kwocie 2 zł.

W ten oto sposób kibice i imprezowicze będą przy każdym toaście wznoszonym za naszych sportowców krzyczeli: niech żyje abonament RTV!!!

W przypadku, gdy naszym piłkarzom nie powiedzie się na Mistrzostwach Europy, to kibice, po wypiciu (ze zgryzoty) kolejnej skrzynki piwa,  zaśpiewają chóralnie: „Nic się nie stało, piłkarze nic się nie stało, bo abonamentu na RTV nie będzie za mało!!!”.

Rajmund Pollak

2 KOMENTARZE

  1. Niema czemu się dziwić. Ryzyko dziury ozonowej, pst budżetowej jest realne i czymś załatać ją trzeba. No bo skąd wziąć pieniądz na 500+ czy na efektywne rządy prezesa tvp ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here