Zasady podlewania trawnika
Chcąc zadbać o trawnik warto kierować się jedną zasadą: trawę trzeba podlewać intensywnie. Co to oznacza w praktyce? Nic innego jak to, że trawnik lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody, niż częściej przy użyciu małej ilości wody. Podlewanie powinno być procesem. Zatem przede wszystkim kontrolujmy wilgotność gleby i nawadniajmy ją tylko, gdy zajdzie taka potrzeba. Bardzo istotna jest również systematyczności.

Jak często podlewać trawę?

Latem trzeba to robić znacznie częściej niż wiosną. Pod uwagę należy wziąć panującą na zewnątrz temperaturę oraz opady deszczu. Jeśli jest gorąco i od kilku dni nie padało, to konieczne będzie podlewanie nawet dwa, trzy razy dziennie. Najlepiej jest to robić rano i wieczorem. Wówczas będziemy dostarczać trawie odpowiednich ilości tlenu. Wszystko uzależnione jest również od trawnika. Jeśli jest to trawnik stary, dobrze ukorzeniony, to być może wystarczy podlać go dwa razy w tygodniu. Jeżeli natomiast trawnik jest młody lub rozłożony, to nawadnianie powinno być znacznie częstsze.

W jakich porach dnia podlewać trawę?

Najkorzystniej jest podlewać trawnik z samego rana. Wówczas woda może swobodnie przenikać do korzeni znajdujących się w głębi gleby. Podlewanie trawy w południe nie jest zbyt korzystne. Głównie ze względu na to, że dostarczona jej woda będzie szybko odparowywać i nie przyniesie żadnych korzyści. Dodatkowo woda w połączeniu ze słońcem może przepalać trawę. Krople wody przyciągają promienie słońca powodując trwałe oparzenia. Pośrednim wyjściem jest zraszanie trawnika wieczorem. Jednakże zbyt duża wilgotność może powodować namnażanie się grzybów, które będą niszczyć trawę.

Czym podlewać?

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju zraszacze do trawy. Przy ich wyborze warto pamiętać, że wydostających się z nich strumień wody nie powinien być zbyt intensywny. Do małych trawników wystarczy wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką. Na większych przestrzeniach lepiej sprawdzą się automatyczne systemy nawadniania, które wykorzystują podlewanie kropelkowe. Jedną z firm montujących tego typu instalacje jest firma Tanake.