Dobra polska studentka, która chce pozbyć się dziecka na pływającej klinice aborcyjnej i jej zły brat – działacz skrajnej prawicy – który klinikę chce zatopić. I chce to zrobić w godzinę śmierci Jana Pawła II. To esencja fabuły nowej książki Karin Alfredsson.
Kontrowersyjna szwedzka pisarka należy do ikon lewicy i feministek w swoim kraju. W najnowszym cyklu powieści porusza tematykę położenia kobiet w różnych krajach. Pisała już o ich sytuacji w Wietnamie i Zambii – okazuje się, że następna w kolejce jest Polska.
Powieść nosi tytuł „Godzina 21.37” – jak wspomniano, o tej porze brat głównej bohaterki chce zaatakować statek aborcyjny. Na okładce książki widnieje zdjęcie Jana Pawła II w stłuczonej szklanej ramce. Ponadto szwedzki czytelnik pozna interesujący obraz polskiego społeczeństwa. Oprócz postępowej i otwartej głównej bohaterki, która się płodom nie kłaniała, jej brata – prawicowego terrorysty, Szwedzi poznają jej dziadka – bojkotującego IKEĘ za promowanie homoseksualizmu, ojca – który zostawił rodzinę dla kochanki oraz siostrę – przyszłą zakonnicę. Wszystko to oczywiście w katolickiej Polsce.
Nieprzeciętna wyobraźnia Alfredsson nie spotkała się z uznaniem szwedzkiej Polonii, która jest zniesmaczona zarówno treścią powieści, jak i prowokacyjną okładką. Mieszkająca w Szwecji polska dziennikarka Dana Platter pyta retorycznie: – […] Co by było, gdyby książkę ozdobiła roztrzaskana podobizna Mahometa? Czy znów płonęłyby konsulaty?
Platter zwraca tym samym uwagę na istotny problem, czyli na nierówne traktowanie chrześcijaństwa i innych wyznań w dyskursie publicznym. Ich ostra krytyka, czy wręcz bezpardonowe ataki są w Europie normą, natomiast analogiczne sytuacje odnośnie islamu czy judaizmu są ostro potępiane.
Tomasz Migdałek
Strona Autora: http://neteor.blogspot.com

2 KOMENTARZE

  1. czas do roboty i …….pare pisarek i pisarczyków przeszkolić w obozie redeukacyjnym na Górnym Uralu albo w Dolnym Tybecie czy krainach 1001 nocy w demokratycznym i socjalistycznym spojrzeniu na świat to nie będą pisać tak słabych książęk – to Benedykt XVI jest tym terorystą który chce wysadzić most w sztokholmie z dwoma i dwiema sodomitami….

  2. Szwecja wiadomo – socjalistyczny gnój. Jednak ja tam się cieszę, że to Polak chce zatapiać pływające narzędzie do zabijania dzieci nie narodzonych. (oczywiście abstrahuje od przeinaczeń i manipulacji takiej książki)
    Przynajmniej dla nas ta kwestia ma znaczenie. Coś tutaj się jeszcze liczy.
    Szwedzki brat by ze swoją siostrą takiego sporu nie miał…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here