Dobra polska studentka, która chce pozbyć się dziecka na pływającej klinice aborcyjnej i jej zły brat – działacz skrajnej prawicy – który klinikę chce zatopić. I chce to zrobić w godzinę śmierci Jana Pawła II. To esencja fabuły nowej książki Karin Alfredsson.
Kontrowersyjna szwedzka pisarka należy do ikon lewicy i feministek w swoim kraju. W najnowszym cyklu powieści porusza tematykę położenia kobiet w różnych krajach. Pisała już o ich sytuacji w Wietnamie i Zambii – okazuje się, że następna w kolejce jest Polska.
Powieść nosi tytuł „Godzina 21.37” – jak wspomniano, o tej porze brat głównej bohaterki chce zaatakować statek aborcyjny. Na okładce książki widnieje zdjęcie Jana Pawła II w stłuczonej szklanej ramce. Ponadto szwedzki czytelnik pozna interesujący obraz polskiego społeczeństwa. Oprócz postępowej i otwartej głównej bohaterki, która się płodom nie kłaniała, jej brata – prawicowego terrorysty, Szwedzi poznają jej dziadka – bojkotującego IKEĘ za promowanie homoseksualizmu, ojca – który zostawił rodzinę dla kochanki oraz siostrę – przyszłą zakonnicę. Wszystko to oczywiście w katolickiej Polsce.
Nieprzeciętna wyobraźnia Alfredsson nie spotkała się z uznaniem szwedzkiej Polonii, która jest zniesmaczona zarówno treścią powieści, jak i prowokacyjną okładką. Mieszkająca w Szwecji polska dziennikarka Dana Platter pyta retorycznie: – […] Co by było, gdyby książkę ozdobiła roztrzaskana podobizna Mahometa? Czy znów płonęłyby konsulaty?
Platter zwraca tym samym uwagę na istotny problem, czyli na nierówne traktowanie chrześcijaństwa i innych wyznań w dyskursie publicznym. Ich ostra krytyka, czy wręcz bezpardonowe ataki są w Europie normą, natomiast analogiczne sytuacje odnośnie islamu czy judaizmu są ostro potępiane.
Tomasz Migdałek
Strona Autora: http://neteor.blogspot.com

2 KOMENTARZE

  1. czas do roboty i …….pare pisarek i pisarczyków przeszkolić w obozie redeukacyjnym na Górnym Uralu albo w Dolnym Tybecie czy krainach 1001 nocy w demokratycznym i socjalistycznym spojrzeniu na świat to nie będą pisać tak słabych książęk – to Benedykt XVI jest tym terorystą który chce wysadzić most w sztokholmie z dwoma i dwiema sodomitami….

  2. Szwecja wiadomo – socjalistyczny gnój. Jednak ja tam się cieszę, że to Polak chce zatapiać pływające narzędzie do zabijania dzieci nie narodzonych. (oczywiście abstrahuje od przeinaczeń i manipulacji takiej książki)
    Przynajmniej dla nas ta kwestia ma znaczenie. Coś tutaj się jeszcze liczy.
    Szwedzki brat by ze swoją siostrą takiego sporu nie miał…

Comments are closed.