Polityka USA w Polsce – skłócić nas ze wszystkimi

0

„Polska staje się wasalem USA”. Taka opinia niestety coraz częściej zaczyna przebijać się do opinii publicznej. Stany Zjednoczone robią wiele, by skłócić nasz kraj z dotychczasowymi sojusznikami Polski. Czy z czasem nie obrzydzą Polakom samych siebie?

Amerykańskie wydanie Magazynu „Forbes” pisze właśnie o mającej odbyć się w lutym w Polsce tzw. konferencji na temat Bliskiego Wschodu. Co ciekawe, informację o tej konferencji ogłosił w styczniu br. nie polski rząd, lecz amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. To pokazuje, kto naprawdę prowadzi obecnie politykę w Polsce.

Konferencja już zdążyła uzyskać mino antyirańskiej. Zamiar jej przeprowadzenia w Warszawie spotkał się z negatywną reakcją władz Iranu. Irańscy politycy przypomnieli, że Iran podczas II wojny światowej stał się schronieniem dla ponad 100 tysięcy Polaków. Również potem stosunki z Iranem były bardzo dobre. Uleganie amerykańskim naciskom i wpisywanie się w antyirańską politykę Donalda Trumpa niczego dobrego – zdaniem Irańczyków – Polsce nie przyniesie. Irańczycy otarcie mówią, że Polska tego pożałuje, zaś uleganie amerykańskim naciskom nie leży w interesie Polski, a jej rządowi przynosi wstyd.

Amerykański „Forbes” podaje, że dla polskiego ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza, obecność Iranu na konferencji jest zbędna, gdyż „język jakim posługuje się Teheran, może utrudnić rozmowy. (…) Język ten jest nie do zaakceptowania”.

„Czy jest jednak sens robienia konferencji na temat Iranu bez Iranu? – pyta „Forbes”.

Magazyn „Forbes” cytuje Mahnaz Zahirinejad, irańską ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa ona, że Amerykanie organizują konferencję w Warszawie nie po to, by rozwiązać jakikolwiek problem, tylko by doprowadzić do jeszcze większej izolacji Iranu. Udział przedstawicieli rządu Izraela będzie to tylko potwierdzał. Tymczasem udział przedstawicieli innych państw europejskich stoi pod znakiem zapytania.

Konferencja antyirańska, afera z Huawei, w wybuchu której nie można wykluczyć inspiracji CIA… Wszystko wskazuje na to, że w interesie Ameryki leży skłócenie Polski z krajami, z którymi nasze relacje dotąd były poprawne – z Chinami, z Iranem… Warto zadać pytanie, czy to, co leży w interesie USA, na pewno pokrywa się z tym co leży w interesie Polski?

K

Na podstawie Forbes…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here