Klimatyzacja to dla wielu kierowców niezbędne wyposażenie auta. Z pewnością latem może okazać się nieoceniona, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. W związku z tym, że jest narażona na częste drgania czy wstrząsy, wzrasta ryzyko jej uszkodzenia, a także wycieków, co prowadzi do ubytku czynnika chłodzącego. Z tego też względu konieczny jest regularny serwis klimatyzacji. Zaniedbanie przeglądu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które wiąże się z wysokim kosztem naprawy. Lepiej więc tego uniknąć i udać się do warsztatu mechanicznego.

Użytkowanie klimatyzacji przez cały rok

To bardzo ważne dla jej prawidłowego działania. W jej wnętrzu znajduje się czynnik chłodzący, który zawiera specjalne środki konserwujące oraz smarujące. Długa przerwa może sprawić, że niektóre mechanizmy przestaną być sprawne. Z tego też względu warto używać klimatyzacji również w okresie zimowym. Przydaje się przecież nie tylko do chłodzenia wnętrza pojazdu, ale i odparowania szyb. Uruchamiać trzeba ją zatem przynajmniej raz na dwa tygodnie uruchomić na 5-10 minut. Może się jednak okazać, że przy bardzo niskich temperaturach, jej uruchomienie będzie niemożliwe.

Kiedy warto wykonać przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji należy przeprowadzić raz na rok. Zaleca się zrobić to wiosną, kiedy jeszcze nie ma tak dużych upałów. To także najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie lubią czekać w kolejce. Latem niemal każdy przypomina sobie o klimatyzacji i śpieszy do warsztatu, przez co terminy mogą być napięte. Co ważne, przegląd należy przeprowadzić w profesjonalnym warsztacie lub serwisie, który zajmuje się układami chłodzącymi. Mechanik powinien sprawdzić poziom czynnika chłodzącego, kondycję sprężarki oraz skuteczność chłodzenia.

Często warto wyjechać poza miasto, aby dokonać przeglądu w profesjonalnym warsztacie. Kierowcy ze stolicy mogą mieć pewność, że mechanik w Piasecznie, odpowiednio zdiagnozuje ich pojazd.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

To zależy od warsztatu oraz wykonanych prac. Niemniej, stawki zazwyczaj są do siebie zbliżone w większości miejsc i wynoszą od 150 do 250 złotych. Znaczenie ma także fakt, czy wybierzemy niezależny warsztat, czy ASO. Ponadto, zazwyczaj istnieje możliwość niewielkiej negocjacji ceny. Prawidłowo przeprowadzony serwis klimatyzacji sprawi, że będzie działać bez zarzutu, nawet przy długim użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here