Jak  podaje portal Wirtualna Polska we wtrokowym „Financial Times” ukazało się opracowanie UE, dotyczące stanu europejskiej gospodarki. Wynika z niego, że recesja może utrzymać się jeszcze w przyszłym roku i określa jako „wysoce niepewne” perspektywy przywrócenia wzrostu gospodarczego.
Według tego dokmentu przyszłość unijnej gospodarki nie jest tak optymistyczna jak w styczniu br. prognozowała Komisja Europejska, która przewidywała stopniowy wzrost gospodarczy w 2010 roku. Według KE w 2009 roku PKB  państw unii miał spaść jeszcze o 1,8 proc. ale już w następnym roku wzrosnąć o 0,5 proc.
Najnowszy dokument nie zawiera szczegółowych prognoz. Autorzy przewidują jednak wzrost bezrobocia w roku bieżącym i przyszłym. Państwa należące do strefy euro mogą zmagać się z trwałymi różnicami w konkurencyjności biznesów między poszczególnymi państwami członkowskimi.
Perspektywy na rok 2010 są „wysoce niepewne”, a „sprzężenia zwrotne” między rzeczywistą gospodarką a rynkami finansowymi „pogarszają sytuację” – napisano.
Opracowanie zawiera także pozytywną opinię ministrów finansów, dotyczącą wzrostu środków z MFW przeznaczonych dla państw szczególnie dotkniętych kryzysem finansowym.
Dokument ma zostać przyjęty we wtorek na posiedzeniu ministrów finansów UE w Brukseli.
P.Sz.