Szwajcaria i złoto – symbioza wpisana w kulturę

Helweci nie tylko inwestują w złoto, ale generalnie mają jasny pogląd na złoto. Ponad 60% z nich postrzega złoto jako dobrą inwestycję

2
Foto.: pixabay.com

Ile złota posiadają Szwajcarzy? Całkiem sporo i nie chodzi tu bynajmniej o rezerwy rządowe. Co się tyczy tych, rezerwy te wynoszą 1040 ton. Daje to w tej chwili ok. 3,9 uncji na osobę. Sporo.

POPULARNOŚĆ ZŁOTA W SZWAJCARII

Złoto jest niemalże wpisane w szwajcarską kulturę. Mówić tu można tak o kontrowersyjnych hipotezach, według których skarb templariuszy (pionierów transferów pieniężnych na odległość notabene) został ukryty w Szwajcarii, jak i bardziej związanych z polityką tego kraju. Na politykę tą składa się znacząca kultura i etyka sektora bankowego, mnogość najbardziej profesjonalnych skarbców oraz obrót złotem, które przez wiele lat jeszcze po zamknięciu złotego okna stanowiło wsparcie szwajcarskiej waluty.

Szwajcarscy inwestorzy nie postrzegają jednak złota jedynie w kategoriach monetarnych. Jak się okazuje, inwestowanie w złoto jest w tej chwili równie popularne co lokowanie swoich środków w nieruchomościach. Dowiodło tego badanie przeprowadzone w kwietniu 2019 r. Badanie przeprowadził Instytut Zarządzania Handlem (Institute of Retail Management) przy Uniwersytecie St. Gallen -HSG przy współudziale dystrybutora metali szlachetnych Philoro Schweiz AG. Z badania wynika wyraźnie, że ponad połowa uczestników (53%) deklarowała, że ich ulubioną formą inwestowania są nieruchomości, podczas gdy złoto znalazło się na drugim miejscu, z niewiele niższym wynikiem (48%).

POSTRZEGANIE ZŁOTA PRZEZ SZWAJCARÓW

Helweci nie tylko inwestują w złoto, ale generalnie mają jasny pogląd na złoto. Ponad 60% z nich postrzega złoto jako dobrą inwestycję. Blisko 20% Szwajcarów planuje nabyć złoto w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, populacja takich klientów może być wyrażona liczbą 7-cyfrową. Nie dziwi też, że wraz ze wzrostem zarobków rosną możliwości inwestycyjne. To co jest uderzające, to fakt mówiący o tym, ilu Szwajcarów posiada złoto. To ponad 26% z populacji liczącej sobie ogólnie ponad 8,5 miliona obywateli! W naszym kraju równie wiele osób posiada co najwyżej… nisko oprocentowane lokaty bankowe.

KTO W SZWAJCARII SPRZEDAJE ZŁOTO?

Banki. Komercyjne. Z przeprowadzonego badania wynika, że prawie 62% Szwajcarów preferuje nabywanie złota właśnie w głównych bankach kraju. Nie dziwi zatem, że niektóre banki zamawiają sztabki złota w mennicach zajmujących się ich biciem. Na przykład bank Credit Suisse zleca wykonanie sztabek w Valcambi.

Z pozostałej części 20% badanych wskazało na preferencję do nabywania kruszcu u profesjonalnych dystrybutorów.

SPRZEDAŻ ZŁOTA W POLSCE

W odróżnieniu od Szwajcarii, polskie banki praktycznie nie sprzedają złota. Są wyjątki, lecz nie jest to sprzedaż sensu stricte. Dziać się tak może z dwóch co najmniej powodów:

Po pierwsze obrót złotem jest niskomarżowy i generalnie wyprowadza kapitał z sektora bankowego, na którym dominują produkty, których kupno zwiększa płynność i depozyty bankowe. To z kolei jest dla banków korzystne, ponieważ umożliwia generowanie profitów z działalności kredytowej, która to jest dość dochodowa.

Po drugie, złoto wśród Polaków nie jest popularne. Przyczyny tego można zapewne upatrywać w okresie PRLu, w czasie istnienia którego zostało ono zdemonizowane, a jego posiadanie zakazane. Jednocześnie sprawiło to, że obywatele zapomnieli o złocie.

Łukasz Chojnacki

2 KOMENTARZE

  1. No i czym sie tu podniecac? Zloto nie ma zadnej wartosci, poza tym, ze sprytni chazarzy nadaja mu taka. Nic dziwnego, ze glupi Szwajcarzy inwestuja w ten malo warty metal i potem go deponuja w chazarskich bankach w Szwajcarii. Pewnego pieknego dnia banki znikna a wraz z nimi chazarzy i zloto obywateli. Ludzie sa glupi i chciwi. Zyjesz i miej tyle ile potrzebujesz do zycia. Po co ci kawalek bezuzytecznego metalu, ktory na dodatek oddajesz innym pod ochrone, nie majac zadnych gwarancji, ze ci go nie ukradna. Ostatnio pazerni stracili kase na bitcoinach. I dobrze im.. Glupota jest kosztowna.

    O aferze Bitmarket tutaj

    https://www.money.pl/gospodarka/bitmarket-nie-ma-gieldy-ani-100-mln-zl-zostalismy-okradzeni-6401055888808065a.html

  2. Kim Pan jest Panie Logik i jakaż argumentacja stoi za Pana krucjatą? Pana komentarze jawnie dewaluują złoto. To pieniądz jak wiele innych, z tą różnicą, że służy uczciwiej niż pozostałe formy pieniądza. Bieżące wydarzenia pokazują dobitnie, że złoto pozwoli ochronić oszczędności, Pańskie również. Ludzie są chciwi i głupi, to fakt! I faktem jest również, że złoto od tysiącleci służy ochronie oszczędności. To nie opinia, to statystyka i fakty historyczne, z którymi dyskusja jest naprawdę jałowa. Jeśli nie chce Pan nic robić ze swoimi oszczędnościami to życzę mocnych nerwów w najbliższej przyszłości.

    I na koniec, nie wiem czy Pan wie, ale ten bezwartościowy metal ratował życie całym rodzinom w trakcie wojen. Znam przypadki osobiście, że te bezwartościowe kawałki metalu ratowały życie głupim ludziom, stosując Pana terminologię…

Comments are closed.