W każdym bądź razie dla Polaków bezcenna uwaga! Patrzmy w polityce nie tylko na powierzchnię, ale przede wszystkim znacznie głębiej. Dotyczy to także historii. Każdy Polak powinien przeczytać dzieła np. księdza Waleriana Kalinki – założyciela zakonu zmartwychwstańców (konserwatywni stańczycy) i Romana Dmowskiego (narodowcy).

Ci geniusze intelektu potrafili na historię Polski spojrzeć głębiej niż powszechne, potoczne mniemania (chociażby o XIX – wiecznych powstaniach). Dmowski nader trafnie wskazał na głównego winowajcę rozbiorów i wroga niepodległości Polski – bynajmniej nie Rosję, tylko Prusy, a potem bismarckowskie zjednoczone Niemcy (do ich tradycji chętnie nawiązywał Adolf Hitler). Do rzeczowego myślenia historyczno – politycznego nawiązuje też Waldemar Łysiak w „Psach”. Wszystko kręci się tam wokół „ruskich”, a Prusacy po cichu pociągają za sznurki.

Ja nigdy nie byłem i nie jestem zwolennikiem popierania Ukraińców w konflikcie z Rosją, co najwyżej neutralności. Nasilająca się tam gloryfikacja banderyzmu i UPA przyznają mi niestety rację. Przed ukraińskim banderyzmem ostrzega także ks. Isakowicz – Zaleski. Grzegorz Braun także uważa, że tylko osoba mająca kłopoty ze wzrokiem wini jedynie Kreml za sytuację na Ukrainie. Moim, zdaniem nie mamy najmniejszego powodu, żeby popierać Ukraińców. Dla nas bowiem wyznacznikiem naszej postawy powinien być stosunek do Polski, a nie do Rosji (to jest sprawa dla nas wtórna), o demokraturze już nie mówiąc.

Janukowycz był najmniej antypolskim przywódcą ukraińskim. O Poroszence i Jaceniuku – daruję sobie wyrażenie własnego zdania. Nader aktualne są słowa Romana Dmowskiego: niektórzy „patrioci” bardziej nienawidzą Rosji niż kochają Polskę (do „Gazety Polskiej”, portalu niezależna.pl, o spsiałym po odejściu Tomasza Terlikowskiego portalu fronda.pl, już nie mówiąc – pasuje, jak ulał). Jak można np. chwalić tzw. stronnictwo patriotyczne, którego członkowie za Stanisława Augusta potajemnie spotykali się bez wiedzy własnego króla z posłem pruskim w Warszawie?

Jacek Łukasik

3 KOMENTARZE

  1. Ten tekst już gdzieś czytałem? Gdzie? Nie bardzo sobie mogę przypomnieć. Nie ważne, chyba jest to miejsce bez znaczenia i możliwości. I tutaj go skomentuję – BARDZO DOBRY. Więcej takich AUTORÓW na TEJ stronie!!!

  2. Czas dla niektorych sie zatrzymal. Mysla ze nadal jest rok 1975 czy moze 1985. Grancie, narody, paszporty, wizy. A golym okiem widac ze projekt „Mulikulturalizm” Barbary Spectre idzie pelna para do przodu. Z Polski wygoniono juz miliony Polakow. Co chwila wyjezdzaja kolejne tysiace, Polska przestaje najzwyczajniej istniec. O co wiec sie bac jesli juz za kilka lat sasiadem garstki Polakow w ich domu bedzie Ukrainiec, Rosjanin, Niemiec, Kenijczyk, Meksykanin, Pakistanczyk, Marokanczyk, Chinczyk, Turek i jeszcze wiele innych nacji. Granice odpadna, media przestana straszyc UPA, kazdy bedzie zgnial kark by zarobic na swoja egzystencje wg wprowadzonego wzorca zapisanego w ideologi Multikulti”.

  3. Celny artykuł! Jedna uwaga zapominacie Panowie o czymś tak nieistotnym i oczywiście nie istniejącym jak masoneria i żydokomuna, nie istniejącym niczym izraelska bomba atomowa albo służby specjalne o korzeniach sowieckich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here