Zakup nowego samochodu, edukacja dziecka czy wyższa emerytura w przyszłości. Powodów, dla których oszczędzamy pieniądze jest wiele. Bez względu jednak na cel, większość z nas prędzej czy później staje przed dylematem – w co najlepiej zainwestować pieniądze, by pomnożyć swoje oszczędności? Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. A im więcej zamierzamy zarobić, tym to staje się większe.

Konto oszczędnościowe

Postawienie na konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które oszczędzają regularnie, zależy im na bezpieczeństwie i zachowaniu pewnej elastyczności. Inaczej niż w przypadku lokaty można na nie wpłacać pieniądze w dowolnym momencie. Konta oszczędnościowe nie posiadają również limitów kwotowych. Jednego miesiąca możemy więc odłożyć na nie 50, a drugiego 400 zł. Wszytko zależy jedynie od naszych możliwości finansowych.

Choć możliwość podjęcia środków z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie to niebywała zaleta tego sposobu oszczędzania, wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli więc przewidujesz, że pokusa sięgnięcia po nie może okazać się nie do pokonania, zastanów się, czy to aby na pewno najlepszy dla ciebie sposób na pomnożenie oszczędności.

Lokata

Jeśli już dysponujesz większym kapitałem (np. w postaci kilku tysięcy) i nie planujesz w najbliższym czasie żadnych wydatków, pomyśl o lokacie. W zamian za to, że przez określony czas bank będzie mógł obracać twoimi pieniędzmi, wypłaci ci odsetki.

Lokata to jedna z bezpieczniejszych form oszczędzania. Niestety z tego też powodu nie gwarantuje zbyt wysokich zarobków. Tym bardziej, że ich oprocentowanie konsekwentnie spada, a najbliższe podwyżki, zdaniem ekspertów, pojawią się nie wcześniej niż pod koniec 2015 roku. Jeśli więc już teraz zamierzasz zainwestować oszczędności w lokatę, postaraj się znaleźć jak najlepszą ofertę roczną lub dwuletnią. Koniecznie ze stałym oprocentowaniem. Zestawienie i porównanie lokat znajdziesz na stronie: http://direct.money.pl/lokaty/

Obligacje

Obligacje, szczególnie te Skarbu Państwa, cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w 2013 roku ich sprzedaż osiągnęła wartość blisko trzech miliardów zł. Tak dobrze nie było od czterech lat.

Mimo, że aktualne cena jednej obligacji wynosi 100 zł, tak jak w przypadku lokaty, najlepiej zainwestować w nie większą sumę pieniędzy. Decydując się na ten sposób pomnażania oszczędności, należy mieć jednak świadomość, że nasze środki zostaną zamrożone na przynajmniej dwa lata. Im jednak dłuższy czas inwestycji, tym szansa na wyższe oprocentowanie większa. Dla porównania: na obecnej ofercie 2-letnich obligacji Skarbu Państwa można zarobić 2,6 proc. w skali roku, na tych 10-letnich już 3,6 proc.

Giełda

Gra na giełdzie daje szansę na dużo wyższy zysk, ale również wiąże się z największym ryzykiem. Bez wiedzy i doświadczenia, więcej można na niej stracić niż zarobić. Jeśli więc twój cel jest długoterminowy, warto podjąć rękawice. W perspektywie 10 lat, nawet dłuższa bessa nie powinna wywoływać u ciebie paniki. Prędzej czy później sytuacja na rynku zacznie się stabilizować. Ty zaś będziesz miał szansę nie tylko odrobić to co straciłeś, ale i pomnożyć oszczędności.