W najbliższych dniach, a według watykanisty “Il Giornale” już jutro – 12 marca – ogłoszony zostanie list, który Benedykt XVI skierował do wszystkich biskupów świata w sprawie styczniowego zniesienia ekskomunik z czterech biskupów Bractwa św. Piusa X, czyli lefebrystów. Zdaniem liberalnego dziennika “Il Foglio”, Papież wyjaśnia w nim genezę swej decyzji, by “przyczynić się w ten sposób do pokoju w Kościele”.
Ojciec Święty ma się w nim nawet przyznać do pewnych “błędów”, podkreślając, że lefebryści nie osiągnęli jeszcze pełnej jedności, a Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, która od lipca 1988 zajmuje się kontaktami z nimi, współpracować będzie w tej sprawie z innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej. Dziennik dodaje, że Benedykt XVI pisze w swym liście, iż błędem było, że nie zajrzano do Internetu, “gdzie można się było dowiedzieć o negacjonistycznych deklaracjach Williamsona, które, czego się nie spodziewano, nałożyły się na cofnięcie ekskomuniki, powodując medialne krótkie spięcie, wypaczające wymowę całej sprawy”.
Drugim błędem, twierdzi „Il Foglio”, miałoby być „niewystarczająco jasne wyjaśnienie okoliczności cofnięcia ekskomuniki”. Dlatego papież powtarza, że decyzja ta „jest osobista, dotyczy czterech biskupów i nie pociąga za sobą kanonicznego uznania Bractwa św. Piusa X, które może nastąpić dopiero wtedy, gdy podporządkuje się ono doktrynalnie, łącznie z akceptacją Soboru Watykańskiego II i posoborowym nauczaniem papieży”.
Sprawą tą, jak podkreśla włoski dziennik, nie będzie się już zajmować sam kardynał Dario Castrillon Hoyos, przewodniczący „Ecclesia Dei”, ale także Kongregacja Nauki Wiary oraz inne urzędy kurii i przedstawiciele episkopatów całego świata. Benedykt XVI przypomina na koniec, że cofnięcie ekskomuniki, podyktowane pragnieniem jedności, nastąpiło, mimo pewnego “zgrzytu”, spowodowanego deklaracjami samych lefebrystów, jak i wewnątrz Kościoła.
KAI, za www.niedziela.pl

1 KOMENTARZ

  1. A po co NASZ PAPIEZ tłumaczy się przed lewackim motłochem???? I jeszcze jedno obywatel jednego państwa wypowiedział się w tv w innym państwie o czymś tam i jeszcze inne państw ściga go za ową wypowiedź – to jest bolszewizm pomnożony przez trockizm razy komunizm razy faszyzm razy nazizm razy hitleryzm podniesione do potegi entej. Narody tego nie wytrzymają i szykuje się wojna.

Comments are closed.