„Wtedy wyrzucili nas oknem, dziś wracamy drzwiami” – mówi Paweł Toboła-Pertkiewicz, szef „niepoprawnej” księgarni Multibook.pl

0

„Dziękuję tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie, już po zwycięskim konkursie, okazali nam bardzo dużo życzliwości, gratulacji, ciepłych słów, przychodzili do nas do księgarni, nawet nic nie kupując, ale dziękując za to, że te wartości, które wyznajemy zostały w jakiś sposób docenione. Tego było tak dużo, że nie byliśmy w stanie wszystkim odpowiedzieć. Dlatego z tego miejsca mówię wszystkim „Bóg zapłać!” – powiedział Paweł Toboła-Pertkiewicz, właściciel wydawnictwa PROHIBITA i księgarni Multibook.pl, która zwyciężyła tegoroczny plebiscyt na najbardziej lubianą księgarnię Warszawy.

Uroczystość nagrodzenia zwycięzców odbyła się w niedzielę 18 IX 2022 roku na warszawskim Zamku Królewskim. Organizatorzy konkursu, związani z warszawskim ratuszem, nie kryli rozczarowania faktem, iż zwyciężyła księgarnia, która ma w swojej ofercie takie np. książki jak „Żydowskie lobby polityczne w Polsce”, „Zakłamany holokaust”, „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne” czy „COVID-19 Globalna mistyfikacja” i „Koronawirus – fałszywy alarm? Liczby, konkrety, konteksty”. Pokrętne tłumaczenia, że księgarnia, w dążeniu do celu, uciekała się do fałszerstw przy głosowaniach nie zdołały zepsuć nastroju zwycięzców, a sam Toboła-Pertkiewicz nie dał się wytrącić z równowagi.

„Możni tego świata, na wieść o tym, że nasza księgarnia wygrała, rozważają taką zmianę regulaminu, aby taka księgarnia jak nasza nie mogła już więcej wygrać” – mówił dalej właściciel Multibook.pl.

Pod koniec swojego wystąpienia nie omieszkał nawiązać do incydentu sprzed roku, kiedy to stoisko księgarni usunięte zostało z targów książki historycznej tylko dlatego, że Toboła-Pertkiewicz odmówił założenia maski. „Pod osłoną nocy nasze stoisko zostało zdemontowane, a książki aresztowane do magazynów. Jaki był powód? Tylko jeden – taki, że odmówiłem bezprawnego, co dziś dowodzą setki prawomocnych wyroków sądowych, nielegalnego nakazu zamaskowania oraz mój sprzeciw wobec bezprawnej i niemoralnej segregacji sanitarnej. Wtedy wyrzucono nas oknem. Dziś wracamy drzwiami z dumnie podniesionym czołem, bo zwyciężyliśmy i myślę, że życie tym razem napisało piękniejszą historię niż niejedna książka” – zakończył Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu z uroczystości wręczenia nagrody księgarni Multibook.pl. Obok Toboły-Pertkiewicza głos zabiera także wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Paweł Sztąberek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here