Artykuł o Mateuszu Morawieckim w "The Times of Israel" z 2017 roku.

Niedługo minie 5 lat, odkąd Mateusz Morawiecki pełni stanowisko premiera rządu III RP. Jak pamiętamy zastąpił on znaną PiS-owską sanitarystkę, Beatę Szydło, która obecnie zasiada w europarlamencie, zażywając brukselskich luksusów i „pracując” na tłustą unijną emeryturę. Powołanie Morawieckiego na funkcję premiera nie tylko w Polsce wzbudziło liczne komentarze, ale także zagranicą. Ot, choćby w Izraelu. Przypominamy, co o nominacji Morawieckiego pisała prasa izraelska. Trafiliśmy, dzięki naszemu Czytelnikowi, na ciekawy artykuł opublikowany w grudniu 2017 roku w dzienniku „The Times of Israel”. Poniżej przytaczamy jego fragmenty. Tytuł tekstu: „Polska mianuje na premiera byłego bankiera o żydowskich korzeniach”.

* * *

„(…) Polityk o żydowskich korzeniach, który powiedział, że obie jego ciotki zostały uratowane przez nie-Żydów podczas Holokaustu, został mianowany premierem kraju po przetasowaniach w rządzie.

Minister finansów Mateusz Morawiecki, były prezes banku (…), został powołany w czwartek do kierowania polskim rządem przygotowującym się do wyborów parlamentarnych w 2019 roku – poinformowała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość. Zastępuje on prawicową Beatę Marię Szydło, która pełniła tę funkcję od 2015 roku.

49-letni Morawiecki, który dwa lata temu nie był nawet członkiem Prawa i Sprawiedliwości, dołączył do rządu jako minister rozwoju gospodarczego w 2015 r., a w zeszłym roku objął stanowisko ministra finansów.

Jego żydowskie korzenie były znane w Polsce. Morawiecki opowiedział o tym dość szczegółowo na początku tego roku w warszawskim ZOO, podczas uroczystości ku czci byłego dyrektora ZOO i jego żony Jana i Antoniny Żabińskich, którzy uratowali tam setki Żydów.

„Zawsze na takich uroczystościach zaczynam zastanawiać się nad własną historią mojej rodziny” – powiedział Morawiecki. „Moja ciocia Irena była Żydówką, przeżyła wojnę i jako 10-letnie dziecko przebywała u polskiej rodziny, która ją uratowała(…)” – powiedział.

Powiedział, że inna ciotka o imieniu Roma mieszka teraz w Izraelu. Przeżyła Holokaust, ponieważ uciekła na wschód, prawdopodobnie na terytoria należące do Rosji, podczas gdy reszta jej rodziny zginęła (…)”.

Dodajmy na koniec, że organizatorem uroczystości w ZOO był Jonny Daniels, założyciel From the Depths.

Źródło: timesofisrael.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here