Czy Portugalczycy podzielą w najbliższym czasie los Cypryjczyków? W sobotę odbyć się ma specjalne posiedzenie rządu Portugalii, który zastanawiać się ma co robić w związku z ostatnią decyzją tamtejszego Trybunału konstytucyjnego, który zakwestionował budżet państwa 2013 rok.Portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część budżetu zawierająca „drastyczne” cięcia jest niezgodna z konstytucją. Zakwestionowano m.in. zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników państwowych i emerytów oraz zmniejszenie zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych. Decyzja ta może bardzo poważnie skomplikować wywiązanie się przez rząd tego kraju z zobowiązań podjętych wobec władz w Brukseli, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Portugalskie władze, żeby zmniejszyć deficyt budżetowy oraz otrzymać pomoc z UE, EBC i MFW musiały wprowadzić cięcia wydatków. To właśnie one wzbudziły wątpliwości Trybunału. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę na budżet złożoną przez prezydenta państwa, Anibala Cavaco Silve, który miał wątpliwości co do sprawiedliwości i równego podziału obciążeń wśród wszystkich Portugalczyków.
Na sobotnim posiedzeniu rząd poszukiwać ma alternatywnych rozwiązań, które pozwolą dotrzymać budżetowych obietnic złożonych wobec międzynarodowych organizacji.
Jest weekend, aż strach pomyśleć jakie te alternatywne rozwiązania mogą być. Gdybym był Portugalczykiem, albo gdybym miał w portugalskich bankach jakieś oszczędności już bym się zaczął bać, czy mój bank na pewno zostanie w poniedziałek otwarty. Nie zdziwię się, jeśli dziś i jutro na bankomaty w Portugalii rozpocznie się szturm…
PSz

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe ilu obywateli Portugali jest na liście 170000 ludzi mających forsę w tzw. rajach podatkowych? A może we wszystkich krajach wprowadzić prawny system podatkowy podobny do tych „rajskich” i każdy kraj będzie się wzbogacał i inwestował na miejscu? Tylko jest to nierealne ze względu na polityczną i biurokratyczną warstwę – z czego by żyli?

  2. Niech Unia Europejska wysyła kolejne pieniądze na pomoc bankowym bankrutom i rządowym nieudacznikom! Wszyscy potrzebują zasilenia w miliardach Euro…Jeśli dostaje państwo A, to czemu nie B, C, D i tak dalej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here