Czytam właśnie, że w sejmie pojawił się projekt autorstwa posłów PO, który ma doprowadzić do objęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego SKOK-ów. Autorzy projektu argumentują, że to dla „dobra klienta”.
„Dobro klienta” stało się w dzisiejszych czasach fetyszem dla rządzących, który uzasadnia wzrost zamordyzmu (totalitaryzmu) i etatyzmu (jedno często idzie w parze z drugim). W ogóle „dobro klienta”, „dobro człowieka”, „dobro dziecka”, „dobro kobiet”… A na końcu obudzimy się w klatkach oszczeni przez szczury zastanawiające się nad tym, jakie by tu jeszcze „dobro” nam wyrządzić..Ale nie o to mi tutaj chodzi… Zgłoszony projekt wywoła na pewno liczne protesty ze strony chociażby PiS-u, który do SKOK-ów czuje jakąś miętę i vice versa. Zresztą protesty już są. Niezadowolone będą również środowiska związane z o. Tadeuszem Rydzykiem i pokrewne. I bardzo dobrze, że będą protestować. Bo należy to w tej sytuacji robić! Obawiam się jednak, że protesty te nie będą miały żadnej podbudowy ideowej, tzn. np. precz z kontrolą państwa nad naszymi pieniędzmi: KNF – odczepcie się od naszych oszczędności! czy temu podobne, a jedynie będą miały charakter kolesiowski: SKOK-i są nasze to trzeba je bronić.
Skąd taki wniosek? Ano stąd, że gdy jeszcze niedawno różne sępy rzuciły się na Amber Gold i OLT Express, domagając się nadzoru KNF, „dla dobra klienta” oczywiście, środowiska PiS-owskie milczały, albo wręcz – jak chociażby posłowie PiS-u – domagali się debaty w tej sprawie, po to zapewne, by AG i OLT Express jeszcze bardziej pognębić. Amber Gold nie byli „nasi”. W końcu p. Plichta finansował film Wajdy o Wałęsie a nie o Kaczyńskim. W końcu, kto wie, czy nie stała za nim rosyjska mafia (jak spekuluje magazyn „Forbes”), albo też lekarze z PZU, którzy po latach skubania firmy postanowili wyprać zarobione pod stołem miliony (również „Forbes”).
SKOK-i być może da się uratować, bo stoi za nimi jednak wielka siła polityczna. Za Amber Gold i OLT Express, mimo licznych spekulacji, duża siła chyba jednak nie stała. Nawet jeśli była to mafia, choćby i rosyjska, czy jakaś bezpieczniacka frakcja, to okazały się one „cienkimi bolkami” wobec „czarnego PR-u”, jaki się przeciwko nim rozpętał za sprawą rządowych instytucji oraz mediów. Po prostu mafia chowająca się za parawanem państwa jest silniejsza i jeśli tylko zechce może zniszczyć każdego.
Dlatego również będę protestował przeciwko zamachowi na SKOK-i, jednak do PiS-owskiego chórku na pewno się nie przyłącze. Bo to by oznaczało, że stanąłbym w jednym szeregu z oddziałem Kalich. Choć oczywiście do samego Kalego nic nie mam…
Paweł Sztąberek
Foto.: oohmagazine.pl, wolnemedia.pl

6 KOMENTARZE

  1. Nadzor organow finansowych nad uniami kredytowymi jakimi sa SKOK-i bylby uzasadniony tylko w tym przypadku gdyby panstwo gwarantowalo wyplacalnosc wkladow obywateli umieszonych w tych instytucjach. Tego typu gwarancje istnieja w USA i dlatego organy federalne maja prawo nadzorowac dzialanosc unii kredytowych.

  2. Prezes SKOK stał się politykiem PiS a niektórzy znamienici działacze PiS robi w SKOK kariery. W ten sposób ciekawa instytucja została upisowiona i jest uważana za ramię siły politycznej.

  3. Przede wszystkim SKOKi nie są bankiem tylko kasami, których członkowie wpłacają wpisowe i składkę i przy wystąpieniu z kasy są zwracane depozyty i część kosztów. Mają również swój system zabezpieczenia wkładów lepszy niż Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Mnie osobiście nie interesuje jaka opcja polityczna stoi za SKOKami. Interesuje mnie fakt, że rząd chce położyć łapę na nieswoim, w dodatku ponoć niezgodnie z konstytucją. I chociaż również nie pałam miłością do PiSu, to w tej konkretnej sprawie będę popierać PiS lub inną partię, która ostro wystąpi przeciwko zawłaszczaniu przez rząd kolejnego odcinka życia gospodarczego. Chyba na tym powinien polegać nasz sprzeciw.
    Pozdrawiam

  4. Trzeba zorganizować aferę Amber Gold, by znależć pretekst do likwidacji SKOKÓW-w. Chodzi o położeniu łapy przez Rostowskiego na pieniądzach , które ludzie wplacają o SKOKÓW, mając pełne zaufanie. KNF, gdy przejmie kontrole z miejsca będzie dążyć do podważenia zaufania, likwidacji i przejęcia pieniędzy bo są łatwym kąskiem, na razie poz możliwościa ich przjęcia. Do SKOKU wstąpiłem niedawno wycofująć wkłady z banków komercyjnych nie mając do nich żadnego zaufania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here