Kilka dni temu odbyło  się w Bielsku-Białej spotkanie z historykiem Sławomirem Cenckiewiczem, na którym przedstawił najnowszą książkę poświęconą Annie Walentynowicz pod tytułem „Anna Solidarność”.


Dla mnie osobowość Anny Walentynowicz jest szczególnie bliska, bo można śmiało powiedzieć, że miała ona znacznie więcej zasług dla „Solidarności”, aniżeli Lech Wałęsa. Była przeciwnikiem okrągłego stołu i za swoją niepokorność została przez karierowiczów związkowych i graczy politycznych wykluczona z głównego nurtu medialnych bohaterów, których pokazywano w telewizji jako najodważniejszych autorów przemian. Demaskowała prawdziwe oblicza: Lecha Wałęsy, Mieczysława Wachowskiego, Adama Michnika i wielu innych postaci z pierwszych stron gazet. Nazywała rzeczy po imieniu i krytykowała nie tylko zmiany statutu „Solidarności”, ale przede wszystkim karierowiczów, którzy na plecach prawdziwych opozycjonistów dochodzili do władzy i sobie przypisywali wszelakie zasługi. Poległa w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010roku w drodze do Katynia.
Każdy kto chce więcej się dowiedzieć o życiu i działalności Anny Walentynowicz powinien koniecznie przeczytać książkę Sławomira Cenckiewicza pt.: „Anna Solidarność”.
Dodam jeszcze jedną ważną wiadomość: Jury Konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego zakwalifikowało do III etapu Konkursu po 10 książek w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Wśród nich, w kategorii książek naukowych, znalazła się praca Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2010.
Wyniku konkursu zależą od czytelników, którzy oddają swój głos za pośrednictwem poczty elektronicznej. Głosowanie rozpocznie się 4 października 2010 r.  Przekonaj przyjaciół i znajomych do poparcia i oddania głosu na książkę Sławomira Cenckiewicza. Zróbmy to dla naszej kochanej pani Ani – Anny Solidarność, a przy okazji wesprzyjmy niezależnego historyka, który ma odwagę podejmować ważne i groźne dla wielu tematy badawcze.
Aby zagłosować w konkursie trzeba wybrać książki z obu kategorii – książka naukowa i książka popularnonaukowa.
Tylko wówczas oddacie ważny głos!
http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/ Szczegóły na temat sposobu głosowania:
www.ksiazkahistorycznaroku.pl/
Ja już zagłosowałem na książkę : „Anna Solidarność” !
Rajmund Pollak

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here