Organizatorzy marszy domagających się autonomii Śląska, to nowa piąta kolumna w Polsce. Ich przywódca dr Jerzy Gorzelik z Uniwersytetu Śląskiego powinien wiedzieć, że Śląsk powstawał najpierw w Cieszynie i w Bielsku, a nie w Katowicach.
Pojawiają się coraz częściej ataki skrajnych autonomistów na stanowiącą ostoję Polskości społeczność Podbeskidzia zamieszkałą w tym samym Województwie Śląskim. Najwięcej zastrzeżeń do mieszkańców Podbeskidzia mają Michał Smolorz i Jerzy Gorzelik. Zarówno Gorzelik jak i Smolorz zupełnie zapomnieli kiedy i gdzie zaczęła się historia Śląska.
Cieszyn,a potem Bielsko powstały wiele setek lat wcześniej aniżeli Katowice. Podbeskidzie to połączenie kultury krakowskiej z kulturą Śląska Cieszyńskiego. Gdy Katowice jeszcze nawet nie były wioską, to w Bielsku stał już piękny zamek, a w Białej wytwarzano tkaniny, natomiast Żywiec posiadał już prawa miejskie. PODBESKIDZIE TO KRAINA WIELOKULTUROWA,GDZIE spotykamy WPŁYWY ZARÓWNO ZIEMI KRAKOWSKIEJ, GALICJI, KULTURY HOLENDERSKIEJ, ŻYDOWSKIEJ, HUSYCKIEJ, CZESKIEJ I SŁOWACKIEJ, A TAKŻE NIEMIECKIEJ, JEDNAK DOMINUJE TUTAJ POLSKA. PRZEZ TĄ WIELOKULTUROWOŚĆ, PODBESKIDZIE JEST BARDZO CENNYM PRZYKŁADEM SKUTECZNEJ OBRONY POLSKOŚCI I TOLERANCJI DLA INNYCH KULTUR.


Katolicy, ewangelicy i Żydzi żyją obecnie na Podbeskidziu w symbiozie i we wzajemnym szacunku. Werbalne ( na razie) ataki na Podbeskidzie wynikają z faktu, że region ten nie chce autonomii Śląska, bo mieszkańcy wyrażają od ponad 1000 lat swoje przywiązanie do Polski i do integralności Rzeczypospolitej.
Czy Jerzy Gorzelik jest prawdziwym Ślązakiem czy tylko prowokatorem? Czytając jeden z artykułów na szanowanym przeze mnie portalu Super-Nowej na temat wypowiedzi Michała Smolorza miałem poważne wątpliwości czy Jerzy Gorzelik jest prawdziwym Ślązakiem. Pan doktor nauk zachwalał w wywiadzie prowokacje Smolorza jako metodę wywoływania dyskusji, a dla mnie prowokacja kojarzy się z czymś na granicy prawa, zupełnie sprzecznym z merytoryczną publicystyką w czasach wolnych od cenzury. Prawdziwą prowokacją są tzw. marsze autonomistów, które jak żywo przypominają marsze piątej kolumny przed 1 września 1939 roku.
Prowokacja jest używana obecnie przez tajne służby i przez terrorystów, a w przeszłości była stosowana przez bojówki lewackie, a również przez media komunistyczne. W czasach reżimów totalitarnych prowokacją posługiwali się opozycjoniści i partyzanci, ale to było wtedy dopuszczalne, bo z totalitaryzmem nie można wygrać samą publicystyką ani kartką wyborczą, bo w totalitaryzmie nie ma miejsca dla demokracji.
Powrócę jednak do refleksji na temat śląskości J. Gorzelika. Otóż prawdziwy Ślązak to jest Polak. Zatem osoba, która twierdzi, że Ślązacy są odrębnym narodem i żąda autonomii Ślaska, nie może być uznana za prawdziwego Ślązaka, a jedynie za prowokatora.
Twierdzenie to opieram nie tylko na własnej opinii, ale przede wszystkim na ŚWIADECTWIE KRWI POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH Z 1919,1920 I 1921 ROKU, NA BOHATERSTWIE HARCERZY, OBROŃCÓW WIEŻY W KATOWICACH WE WRZEŚNIU 1939R., PARTYZANTÓW A.K. I WSZYSTKICH BOHATERSKICH ŚLĄZAKÓW POLAKÓW, KTÓRZY NIE PODPISALI VOLKSLISTY I NIE DALI SIĘ WCIELIĆ DO WEHRMACHTU W CZASIE OKUPACJI HITLEROWSKIEJ, PARTYZANTÓW NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH, KTÓRZY WALCZYLI Z SOWIECKIMI I UBECKIMI ZBRODNIARZAMI MORDUJĄCYMI NIE TYLKO POLAKÓW, ale również rabującymi i często nawet gwałcącymi NIEWINNE WDOWY PO POLEGŁYCH ŻOŁNIERZACH WEHRMACHTU I NIEWINNIE DZIEWCZYNKI, SIEROTY NARODOWOŚCI NIEMIECKIEJ.
W NSZ BYLI POLACY Z RÓŻNYCH REGIONÓW, RÓWNIEŻ ŚLĄZACY, natomiast CI NIELICZNI BYLI ŻOŁNIERZE WEHRMACHTU, KTÓRZY WSTĘPOWALI DO NSZ POKAZALI, ŻE BARDZIEJ KOCHAJĄ POLSKĘ ANIŻELI JAKĄKOLWIEK TOTALITARNĄ IDEOLOGIĘ.
I WRESZCIE W NAJNOWSZEJ HISTORII ŚWIADECTWO POLSKOŚCI ŚLĄSKA DALI GÓRNICY Z KOPALNI „WUJEK” , KTÓRZY ZGINĘLI W DNIU 16 GRUDNIA 1981 ROKU POD SZTANDAREM BIAŁO-CZERWONEJ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” NIE ZA AUTONOMIĘ ALE ZA POLSKĘ.
KAŻDY KTO SIĘ OŚMIELA ŻĄDAĆ TERAZ AUTONOMII ŚLĄSKA OD POLSKI JEST TYLKO PROWOKATOREM I NIE ZASŁUGUJE NA MIANO PRAWDZIWEGO ŚLĄZAKA.
W Bielsku-Białej, w Cieszynie i w Żywcu marszy autonomistów nie było i nie będzie, bo my nie chcemy autonomii Ślaska, tylko chcemy Polski .
NIECH ŻYJE POLSKI ŚLĄSK!
Rajmund Pollak

26 KOMENTARZE

 1. Cóż co do RAŚ-u i ich intencji to dla mnie podejrzliwość zawsze wzbudziło to że wśród Czechów nie ma podobnej inicjatywy a w końcu tam też leży śląsk ! Chyba żadna Czeska organizacja z nimi nie współpracuje zresztą. Jednak samą inicjatywę federalizacji Polski czy też większej albo i całkowitej autonomii (nie mylić z separacją) dla województw zawszę będę popierał.
  Autonomia dla Wielkopolski !!!

 2. @ Alan
  Autonomia i samorządność to są dwie różne sprawy ! Po to są Sejmiki samorządowe, aby w każde województwo mogło bez biurokracji centralnej budować swój rozwój.
  Autonomiści natomiast chcą tworzyć państwo w państwie, a to już jest groźne dla Polski.

 3. „KAŻDY KTO SIĘ OŚMIELA ŻĄDAĆ TERAZ AUTONOMII ŚLĄSKA OD POLSKI JEST TYLKO PROWOKATOREM I NIE ZASŁUGUJE NA MIANO PRAWDZIWEGO ŚLĄZAKA.”
  Panie Pollak, wez sie pan za naukę języka polskiego „autonomia od”??? Co to za bełkot? Jak już to „autonomia w ramach” – pan pogardzasz największym i najdoskonalszym osiagnięciem II RP – a mianowicie Autonomia Slaska! Ta pogarda i wrogosc wynikaja albo z ignorancji albo ze złej woli – przypuszczam, że chodzi o to pierwsze. Autonomia = bardzo szeroka samorzadnosc gwarantowana konstytucyjnie! To była oferta II Rzeczpospolitej dla Slaska, oferta która skłoniła Powstańców Slaskich do walki! Pan, odnoszac się do niej tak pogardliwie tym samym pogardliwie odnosi się do ich walki, do ich przelanej krwi. Obrażasz pan ich pamięć i honor, a także policzkujesz prawdziwych Slazaków, którzy chca dzis godnie żyć.

 4. No i co ma ten artykuł ma wspólnego z kapitalizmem/wolnym rynkiem? Portal ma nazwę „Prokapitalizm”, a nie „Wirtualna Polonia” czy jakis nacjonalistyczny portal, gdzie można takie teksty jak ten powyżej wciskać.
  Dodam jeszcze, że autor powyższego tekstu jest raczej wrogi kapitalizmowi. Wiem to z jego programu wyborczego, więc tym bardziej dziwi mnie publikacja tego tekstu na stronie, która teoretycznie ma promować kapitalizm.
  Muszę natomiast przyznać, że opublikowano także artykuł przychylny autonomiom, które zbliży nas do wolnego rynku: http://www.prokapitalizm.pl/czy-wolnorynkowy-samorzad-jest-dzis-mozliwy.html

 5. Re alan – Czesi uznaja narodosc Slaska, Polacy nie. Kumasz? Oczywiscie ze autonomia dla Wielkopolski – i dla kazdego innego regionu. Niemcy czy USA autonomia stoja i sa odpowiednio pierwsza i trzecia (ostatnio czwarta) najwieksza gospodarka swiata. Bo bogactwo bierze sie z wolnosci do gospodarzenia na swoim.
  A autorowi polecam sprawdzenie w slowniku znaczenia slowa autonomia oraz narodowosc. Kto daje Panu prawo definiowania za kogo maja uwazac sie inni ludzie? Toz to dopiero czysta lewackosc!

 6. Autonomia – tak, dla Pomorza, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Konurbacji Śląskiej, Warszawy, Warmii-Mazur-Podlasia, Ziemi Lubelskiej, Ziemi Kujawsko-Płockiej oraz Małopolski. Mazowsze rozparcelować między sąsiadów. Ale jak ktoś będzie wykorzystywał RAŚ do rozparcelowania Polski, to zero litości. Tymczasem RAŚ był opłacany sowicie przez niemieckie fundacje i niemiecką ambasadę!

 7. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_%C5%9Al%C4%85ska#Wybory_do_Parlamentu_Europejskiego
  Pan Gorzelik np.
  Współpraca z Initiative für Autonomie Schlesiens e.V., która ma kontakty m.in. ze Związkiem Wypędzonym i granty od niemieckiego Beamtenstaat.
  „Dwaj przedstawiciele RAŚ brali też udział w konferencji w Bozen, gdzie omawiano przeprowadzanie akcji zbierania funduszy na szkoły niemieckie na Śląsku. ”
  Czyli te same działanie, które wspierają niemieckie fundacje.
  To są poszlaki, zdaję sobie z tego sprawę, ale w takiej delikatnej sprawie każda poszlaka z wysokim prawdopodobieństwem jest dobrym śladem. Zbieżność interesów Niemiec i RAŚ na pewnym etapie jest aż nadto widoczna.
  http://www.dziennikzachodni.pl/stronaglowna/59649,niemcy-za-autonomia-dla-slaska,id,t.html
  I uwielbienie dla Starosty okazywane przez Gorzelika. Mało?
  Rząd niemiecki wspiera utworzenie autonomii dla Śląska, a od 10 lat milczy na temat uznania Polaków w Niemczech jako mniejszości narodowej. To trochę verkehrt, nie uważa Pan?

 8. @Kamil
  No i to nie są żadne dowody, bo przypomnę, że zacząłeś ostro, napisałeś:
  „Tymczasem RAŚ był opłacany sowicie przez niemieckie fundacje i niemiecką ambasadę!”
  a później:
  „To są poszlaki, zdaję sobie z tego sprawę, ale w takiej delikatnej sprawie każda poszlaka z wysokim prawdopodobieństwem jest dobrym śladem.”
  No to był na pewno opłacany, czy tak tylko Ci się wydaje? Z pierwszej wypowiedzi wynika, że jesteś przekonany, a potem bezpiecznie się wycofałeś do „poszlaków”.
  Z cytatów, które ty przytoczyłeś nie wynika, że RAŚ jest dotowany przez fundacje niemieckie tylko jakies niemieckie szkoły. O wsparciu ambasady RFN już nie wspomnę, bo tego nawet nie spróbowałeś udowodnić.
  Przytoczona przez Ciebie Initiative fur Autonomie Schlesiens, jak już to ma związki z Ziomkostwem Ślązaków, ale tylko dlatego, że niemieckie prawo WYMAGA podczas rejestracji nowego stowarzyszenia podanie organizacji, która będzie „gwarantem finansowym” coś w tym stylu. Pan Starosta wysyłał w związku z tym prośby do wielu stowarzyszeń, ale tylko Ziomkostwo Ślązaków miało odpowiedzieć. Ten związek to nie tylko Rudi Pawelka, są tam ludzie o różnych poglądach.
  „I uwielbienie dla Starosty okazywane przez Gorzelika. Mało? ”
  Nie rozumiem co w tym strasznego. To chyba oczywiste, że się chwali człowieka, który chce powrotu autonomii dla Górnego Śląska. Starosta to nie Pawelka ani Steinbach. Oni mają różne cele.

 9. @Rajmund Pollak
  I nie przeszkadza Panu, że Pan Kamil uważa, że:
  „Autonomia – tak, dla Pomorza, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Konurbacji Śląskiej, Warszawy, Warmii-Mazur-Podlasia, Ziemi Lubelskiej, Ziemi Kujawsko-Płockiej oraz Małopolski. Mazowsze rozparcelować między sąsiadów.”
  Bo rozumiem, że można popierać ideę autonomię, a mieć jakieś zastrzeżenia do RAŚ, jak się zatem Pan Pollak do tego ustosunkuje?

 10. bo RAŚ ma podejrzane powiązania. Ruch federalny nie ma prawa mieć charakteru oddolnego, bo to nazywa się separatyzm. Liczy się, kto i z jakiego kierunku i z jakiej pozycji „nadaje” prawa autonomii. Nie wiem, jak można tego nie rozumieć. Zwłaszcza, że autonomia w ramach federalnego państwa to co innego, niż autonomia quasi-państwowa.

 11. @ Carollus Godulla
  Oczywiście , że jestem również przeciwnikiem autonomii Wielkopolski, Warszawy, Podlasia, Kaszub itd. itp., bo już raz w historii przerabialiśmy dzielnicowy podział Polski co doprowadziło do wielu ludzkich tragedii.
  Pan Kamil stosuje czasami przesadną ironię i też nieraz go krytykowałem, lecz trzeba też umieć zastanowić się nad tymi elementami komentarzy Pana Kamila, które są trafne. To jest jak z tą wagą o dwóch szalach, gdzie z jednej strony są pozytywy , a z drugiej negatywy i nie można skupiać się tylko na jednej szali, aby zrozumieć intencje autora komentarza.

 12. Zastanawiam się czy „autonomiczna ludność Śląska” jest gotowa wziąsc odpowiedzialność za swój udział w ludobójstwie zorganizowanym w latach 40-ych ubigłego wieku przez „starą” ojczyznę.
  Bo ten udział jest faktem.
  Ten sam problem dotyczy tej części ludności Kaszub , której bliżej do Niemców , niż Polakow

 13. @Czes
  99% Ślązaków to są Polacy, natomiast RAŚ może liczyć co najwyżej na promile poparcia, dlatego grupa, którą określił Pan „autonomiczną ludnością ” niewiele ma wspólnego z prawdziwymi Ślazakami, jednak ten krzykliwy margines posiada potężne wsparcie z zewnątrz, które dąży do zdominownia wiekszości Polaków przez marginalną mniejszość autonomistów.

 14. @ Rajmund Pollak
  O ile militarnie dzielnice ponosiły klęski, to mimo tego rozbicie dzielnicowe były okresem rozkwitu polskiej gospodarki. Coś podobnego nie zdarzyło się do okresu 1989-1992.

 15. @ Kamil
  Jednak na dłuższą metę rozbicie dzielnicowe doprowadziło do katastrofy narodowej w postaci między innymi sprowadzenia Krzyżaków, co dało początek powstania w kolejnych wiekach, germańskich Prus Wschodnich.

 16. to jest militarna klęska. ale radziłbym zauważyć, że Krzyżacy prowadzili niestety dużo lepszą politykę fiskalną niż jakakolwiek polska dzielnica. wszystko rozbija się o ekonomiczną moc państwa.

 17. Ludziska, o czym ta dyskusja ? O żadnym rozbiciu dzielnicowym nie będzie mowy. Co wyobrażacie sobie istnienie jakiegoś niezależnego państwa śląskiego między Polską ,a Niemcami. Po rozbiciu Polski powstaną jakieś ruchy zjednoczenia z macierzą , a te żądające autonomii zdechną śmiercią naturalną.
  Pewnie nie ma w tym nic złego ,że Niemcy są opętani myślą o panowaniu nad światem .Może nawet imponować ,że w tym celu gotowi są wywołać wojnę. Problem w tym ,że nigdy im nic nie wychodzi.

 18. @ Czes
  Ma Pan rację, że nie chodzi o autonomię tylko o utworzenie nowych Landów niemieckich, bo oni działają nie tylko na Śląsku, ale również w czeskich Sudetach !
  Jednak nasz rząd udaje, że nic się nie dzieje i z naszych podatków na Uniwersytecie Ślaskim pan dr Gorzelik propaguje ideologię RAŚ, bo przecież jest pracownikiem budzetówki ! We Francji gdyby ktoś propagował na Sorbonie autonomię Korsyki, to wyleciałby z pracy w trybie dyscyplinarnym !

 19. @ Rajmund Pollak.
  Jakie promilowe poparcie? Pan chyba masz słabe rozeznanie. W ostatnich wyborach samorządowych RAŚ zdobył prawie 5% do Sejmiku Śląskiego, ostatnio politolodzy z UŚ przeprowadzili badania preferencji wyborczych i wyszło, że RAŚ zajmuje 3. pozycję zaraz za PO i PiSem z poparciem ok. 10%. Nie wiem na jakiej podstawie te badania były przeprowadzone, nie wiem jak okażą się trafne, mówienie, że RAŚ ma „PROMILOWE” poparcie to bzdura totalna.
  A co do rozbicia dzielnicowego: przecież RAŚ nie proponuje secesji tylko autonomię. Wojsko dalej będzie kompetencją Warszawy, więc nie będzie wojenek między Śląskiem a Małopolską np. Jeszcze nie słyszałem by teraz Bawaria lała się z Turyngią, albo Schwyz z Zurychem.

 20. @ Carolus Godulla
  Gdyby przekroczyli 5%, to mieliby przynajminiej jednego radnego, a nie mają.
  Co do sondaży, to jeśli to robili naukowcy z UŚ, to już jest dla mnie jasne dlaczego taki wynik.

 21. „Gdyby przekroczyli 5%, to mieliby przynajminiej jednego radnego, a nie mają.”
  Tak, nigdzie tego nie negowałem. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że pisał Pan o „PROMILOWYM” poparciu dla RAŚ co jest bzdurą, co udowodniłem tym, że RAŚ prawie dostał się do Sejmiku.

 22. Jak widzę tych górniczych demagogów, uważających, że Śląsk dokłada się do całej Polski (podczas gdy jest kompletnie na odwrót), to mam ochotę wysłać wojsko do pacyfikacji całej konurbacji. To są po prostu chorzy ludzie, nie wiem, od tego pyłu tam na Śląsku? Koszty wydobycia węgla są w Polsce tak drogie, że opłaca się… importować węgiel z Chin i RPA. Oto, co robią związki zawodowe+państwo z gospodarki. W wypadku dużej autonomii Śląsk szybko zamieniły się w syndykalistycznego pasożyta i w końcu musiałby się uciec pod protekcję – pytanie czyją?
  Dlatego – autonomia dla Śląska – tak. Pod warunkiem, że na Śląsku będzie stacjonować co najmniej 20.000 wojska.

 23. @Carollus Godulla
  Wszystko zależy od tego kto i gdzie robi sondaże.Na Podbeskidziu , w Częstochowie czy Sosnowcu (też woj. śląskie)RAŚ nie ma poparcia nawet jednego promila, natomiast w Katowicach i w Chorzowie faktycznie to poparcie może teraz oscylować wokół 5% .

 24. Dużeeee Brawa za wynik dlo mniejszości Niemieckiej Super.
  Również Wielkie BRAWAAAAA dla Górnośląskiego Ruchu autonomii Śląska który, dostał się do sejmiku
  RAŚ wchodzi piyrwszy roz
  do sejmiku 😀 stan na godzina 23.00
  prawie 7% Hurra wiedziołechhhhhhhhh
  Gratulacje dlo Dr. Jerzego Gorzelika
  za wejście do sejmiku 🙂
  WŁAŚNIE podlali na TVP Info że PO by rządzić musi mieć koalicjanta i godali że RAŚ je bardzo dobro opcja dlo nich 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here