Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Każde przedsiębiorstwo handlowe od czasu do czasu może borykać się z problemem niesprzedanych towarów, które zalegają w sklepie lub magazynie. Zawczasu trudno przewidzieć taką sytuację, gdyż zamawiając towar przedsiębiorca nie może mieć gwarancji, czy uda się mu sprzedać całość. Jeśli jednak do niej dojdzie, stoki magazynowe zajmują cenne miejsce pod nowy towar. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą firmy, które świadczą usługę odkupu zalegających towarów. Na czym ona polega? O tym piszemy poniżej.

Skup stoków odpowiedzią na potrzeby rynku

Jak wiele innych usług tak również skup stoków magazynowych powstał w odpowiedzi na potrzeby rynku. Dynamiczny rozwój handlu cieszy wielu przedsiębiorców o ile znajdują chętnych na większość, a najlepiej całość posiadanych stanów magazynowych. Jeśli nie uda się sprzedać towaru powstaje problem co z nim zrobić. Z jednej strony towar zajmuje bowiem cenne miejsce w magazynie, z drugiej są w nim zamrożone pieniądze i to często niemałe. I tu właśnie pojawia się miejsce na to, aby sprzedać niechciane stoki magazynów firmie zewnętrznej.

Które towary, stoki można sprzedać w ten sposób?

Każda nowa usługa rodzi wiele pytań. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Przedsiębiorcy, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się z ze skupem stoków mogą mieć nieco mylne zdanie na jej temat. Jedną z obaw, jakie mogą mieć jest np. to czy aby na pewno ich towar nadaje się do odsprzedaży? Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość nadaje się i chętnie znajdzie nabywcę. Rzecz jasna są branże mniej i bardziej popularne, ale ich przekrój jest naprawdę spory. Elektronika, odzież, książki, kosmetyki, chemia gospodarcza, artykuły biurowy to tylko niektóre z przykładów.

Co, jeśli nie skup?

Przedsiębiorca posiadający zalegający towar w magazynie ma zazwyczaj dwa wyjścia.
Pierwsze to oddanie go bezpłatnie lub wyrzucenie. W tym miejscu należy podkreślić, iż nie możemy ot tak sobie wyrzucić wszystkich towarów. Może to dotyczyć głównie odzieży i książek. Jeśli jednak mamy na stanie chemię gospodarczą, kosmetyki albo elektronikę wymagają one utylizacji. Co istotne obowiązek ich dostarczenia we wskazane miejsce należy do nas.

Drugim, o wiele wygodniejszym rozwiązaniem może być sprzedaż stoków magazynowych wyspecjalizowanej w tym firmie. Dzięki temu mamy szansę odzyskać większość z zamrożonych w towarze pieniędzy, zwolnić powierzchnię magazynową oraz oszczędzić na transporcie towarów. Firmy zajmujące się skupem stoków zajmują się tym we własnym zakresie.

Gdzie szukać firm świadczących skup stoków magazynowych

W dobie internetu nie stanowi to problemu. Obecnie na rynku działa coraz więcej podmiotów świadczących tego typu usługi. Tak jak w każdej branży jedne z nich działają dłużej, inne krócej. Warto poszukać informacji, opinii na ich temat. Kiedy znajdziemy 2-3 firmy nie zaszkodzi wysłać do każdej z nich zapytania i zaproponować sprzedaż stoków magazynowych z naszym towarem. Procedura skupu wygląda zazwyczaj bardzo podobnie w każdej z firm. Dokonuje ona wyceny towarów w zależności od jego rodzaju, stanu, lokalizacji przechowywania. Jeśli wycena nam pasuje otrzymujemy pieniądze z góry, a do firmy zajmującej się skupem należy odbiór i transport naszych nadwyżek.

Podsumowując, skup stoków magazynowych jest usługą bardzo ciekawą dla firm działających w branży handlowej. Można wręcz powiedzieć, że do pewnego stopnia zmniejsza ona ryzyko prowadzenia działalności, gdyż w najgorszym razie, gdy zakupiony towar będzie nam zalegał, mamy szansę nie tylko na odzyskanie większej części zamrożonych w nim pieniędzy to jeszcze zwalniamy magazyny.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here