To, że polityka tzw. „luzowania ilościowego” czyli drukowania dolarów po to, by z jednej strony ratować bankrutujące instytucje finansowe, z drugiej, by napędzać akcję kredytową, to droga donikąd, zwolennikom normalnej gospodarki wiadome jest od dawna. Teraz przyznał to jeden z byłych ważnych przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

FED stworzył iluzję bogactwa – wyznał właśnie Richard Fisher, były prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Dallas. W wywiadzie dla stacji telewizyjnej CNBC stwierdził: „To, co zrobił Fed – i ja byłem tego częścią – było sfinansowanie ogromnej zwyżki na rynku mającej na celu wywołania efektu bogactwa”.

Streszczenie wywiadu z Fisherem publikuje portal bankier.pl. „Fed jest gigantyczną bronią pozbawioną amunicji” – powiedział Richard Fisher dodając, że nie ma już możliwości dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. „Czy w  razie ostrej korekty przyjdziecie tu i przeprosicie za to, że zbyt mocno napompowaliście rynek?” – zapytał prowadzący rozmowę dziennikarz. „Były powody, aby to zrobić” – odpowiedział Fisher. Jak przyznał, co do sensowności całego programu nabrał wątpliwości dopiero przy trzeciej rundzie QE.

S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here