Elektrownia Bełchatów (foto. Prokapitalizm.pl)

Dziwne rzeczy ostatnio się dzieją. I, co ciekawe, większość z nich ma miejsce w Bełchatowie i okolicy.

Kilka dni temu (poniedziałek 17 V 2021 roku) doszło do wielkiej awarii prawie wszystkich bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów w Rogowcu. Żeby Polacy tego nie odczuli energia musiała być kupowana z zagranicy. Następnego dnia – jak ogłoszono – awarię opanowano, bloki stopniowo przywrócono do życia. Ponoć zawinił człowiek. Portal money.pl, w związku z awarią, napisał: „(…) na mapie drogowej polskiej transformacji energetycznej i realizacji celów unijnego Zielonego Ładu jest również przewidziany model dekarbonizacji. Zdaniem wiceministra >>PEP pokazuje cały proces transformacji i dochodzenia do projektu Zielonego Ładu do 2050 r.<<„. I dalej: „Wiceminister powiedział również, że drugim elementem, który jest realizowany i który wskazuje mapę drogową transformacji energetycznej w Polsce, jest umowa społeczna z górnikami, która >>zakłada pewną formę likwidacji polskiego górnictwa w sposób zrównoważony, stabilny i odpowiedzialny<<„. Portal podsumowuje: „Droga do neutralności [klimatycznej – przyp. red] zapewne nie będzie łatwa, co pokazała też awaria. Okazało się, że konwencjonalne źródła energii, uważane za stabilne, mogą sprawiać kłopoty”.

W piątek GKS Bełchatów zagrał z Radomiakiem Radom. Zanim jednak mecz się odbył doszło do dość niecodziennej sytuacji. Zapalił się jeden z jupiterów oświetlających stadion, a konkretnie znajdująca się wewnątrz słupa instalacja elektryczna. Było mnóstwo dymu i niepewności. Wezwana na miejsce straż pożarna ostatecznie opanowała sytuację, jednak mecz opóźnił się o około godzinę.

No i sobota, 22 maja 2021 roku. Media donoszą o pożarze taśmociągu w Elektrowni Bełchatów. „Strażacy opanowali pożar, który wybuchł na terenie Elektrowni Bełchatów. Zapalił się przenośnik taśmowy transportujący węgiel do jednego z bloków energetycznych. W akcji uczestniczy ponad 60 strażaków. Nie ma żadnego zagrożenia niedoboru energii elektrycznej w sieci” – czytamy na rmf24.pl. Cała akcja trwała kilka godzin. Spaliło się 200 metrów taśmociągu.

Tyle Bełchatów…

Z innych newsów z ostatnich dni, przynajmniej teoretycznie, ze sobą nie powiązanych…

W tzw. międzyczasie Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, czyli – de facto – wygaszenia Elektrowni Turów.

W piątek, 21 maja 2021 roku, z okna na 4 piętrze gmachu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie, wypał doświadczony funkcjonariusz z 16-letnim stażem. Podano, że pracował w wydziale informacji niejawnych. Sprawę bada prokuratura. Czy okaże się, że niefortunnie ześlizgnęła mu się noga z parapetu podczas mycia okien?

Marian Banaś, prezes NIK, zapowiedział ujawnianie kolejnych nieprawidłowości PiS-owskiej władzy…

S

4 KOMENTARZE

  1. A Czechy i Niemcy sprzedają nam energię z takich samych kopalń i elektrowni, jak te w Bełchatowie i Turoszowie, które są awaryjne i śmierdzące! Ciekawe? Te kopalnie i elektrownie w Czechach to są własnością firm niemieckich czy takich różnych mocno międzynarodowych! ??? Jednocześnie usareal sprzedaje nas kacapom i szkopom dając przyzwolenie na gazociąg po Bałtyku. Kolejny raz jesteśmy sprzedani i zdradzeni i kolejny raz tzw. elita, tzw klasa polityczna nasz polska nie potrafi ?? nie chcę ?? nie jest zainteresowana w bronieniu i pilnowaniu polskich spraw polskich interesów polskiej racji stanu. Po …óuj (przez hch) nam taką klasa polityczna i taką elita. Sprzedawczyki i zdrajcy. TARGOWICA! Ale to jest również wina NARODU jako całości że nie uczy się polityki na błędach i nie rozumie co jest polskim interesem co jest polską racją stanu i wybiera do rządzenia do parlamentu do rządu i na prezydentów miernoty i kanalie. Sami jesteśmy sobie winni. Chcącemu podobno nie dzieje się krzywda.

  2. Hmmm! A to ciekawe! Jakby tego mało to w piątek czy w sobotę w Piotrkowie Pan były MSW oraz MON Poseł Antoni Macierewicz ogłosił, że w bełchatowskiej elektrowni będzie reaktor atomowy dla elektrowni jądrowej (czy może na odwrót?). No jeżeli elektrownia atomowa w centrum Polski miałaby być tak zabezpieczana jak obecna to RATUNKU i chodu gdzie oczy poniosą. Cała powierzchnia kraju jest zagrożona.

  3. Wszystko ok ale z tym dodawaniem zwarcia w reflektorze stadionu do „dziwnych zdarzeń” w energetyce to lekka przesada. Spora…To w zasadzie ośmiesza tekst.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here