Zgony młodych sportowców
foto. pixabay.com

Informacja jaka kilka tygodni temu ukazała się w izraelskim dzienniku „The Jerusalem Post” (TJP) przeszła, przynajmniej w Polsce, bez echa, a może mieć bardzo istotne znaczenie. Warto do niej wrócić, gdyż dotyczy zaleceń dla osób, które przyjęły preparat firmy Pfizer, reklamowany jako szczepionka na covid-19. Sytuacja opisana w TJP odnosi się do sytuacji Izraela i prowadzonych tam badań, jednak preparat ten stosowany jest na całym świecie, więc i dla polskiego czytelnika może być ona przydatna.

Otóż ministerstwo zdrowia Izraela zapowiada, że planuje zwrócić się do „nowozaszczepionych osób o unikanie ćwiczeń przez tydzień z powodu niewielkiej liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego”. Informacja ta może być bardzo istotna, gdyż niemalże każdego dnia docierają do nas informacje o zgonach młodych sportowców. Do dziś nie ujawniono czy duński piłkarz Ericsen przyjmował preparat, niemniej milczenie w tej sprawie, jak i w sprawach wielu innych sportowców, z których nie każdy miał szczęście przeżyć, można domniemywać, że osoby te były po „szczepieniu”.

W „TJP” czytamy: „Osoby zaszczepione szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer mogą zostać poproszone o unikanie forsownych ćwiczeń i innej aktywności fizycznej przez tydzień po otrzymaniu każdej dawki z powodu przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które wykryto u niewielkiego odsetka zaszczepionych osób. (…) Niektórzy urzędnicy ds. zdrowia z Wydziału Epidemiologii Ministerstwa Zdrowia zalecają, aby osoby >>unikały forsownej aktywności przez tydzień po drugiej dawce szczepionki mRNA COVID-19<<„. Jak podaje gazeta, zalecane jest natomiast „wolne chodzenie, rozciąganie się, praca w pozycji stojącej i prace domowe”.

Zalecenie urzędników pojawiło się krótko po opublikowaniu wyników badań pokazujących, że „jedna dawka szczepionki Pfizer zwiększała ryzyko zapalenia serca – jednak przypadki były zwykle łagodne, a większość dotyczyła młodych mężczyzn”. Zalecono wszystkim, „w szczególności nastolatkom i młodym mężczyznom w wieku poniżej 30 lat, unikanie forsownej aktywności, takiej jak intensywne ćwiczenia, przez tydzień po pierwszej i drugiej dawce”.

Do niepożądanych form aktywności po przyjęciu zastrzyku uznano: ćwiczenia o wysokiej intensywności, energiczne formy treningu siłowego, sprinty i pływanie na dłuższych dystansach. „Urzędnicy informują, że dobrzy sportowcy, którzy byliby zaniepokojeni utratą kondycji, mogą rozważyć obniżenie poziomu ćwiczeń do niskiej intensywności”.

S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here