Szczepionka na covid-19
Foto. pixabay.com

Izraelski dziennik „The Jerusalem Post”, w wydaniu z 3 sierpnia 2022r. informuje o zaleceniach Europejskiej Agencji Leków (EMA) dla koncernu farmaceutycznego Novavax, aby ten zaczął dodawać ostrzeżenie do swojej szczepionki COVID-19. Ma ono przybrać formę umieszczania na preparatach etykiety ostrzegawczej „ze względu na niewielką liczbę zgłoszonych przypadków zapalenia serca”.

Jak podaje gazeta EMA zaleca, aby szczepionka Novavax NVAX.O COVID-19 zawierała ostrzeżenie o dwóch rodzajach zapalenia serca. Choroby – zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia – powinny zostać wymienione jako nowe skutki uboczne w informacji o szczepionce”. Już wcześniej, na początku czerwca amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków sygnalizowała ryzyko zapalenia serca spowodowanego szczepionką Novavax.

„TJP” przypomina, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia „zostały wcześniej zidentyfikowane jako rzadkie skutki uboczne, najczęściej obserwowane u młodych mężczyzn, po zastosowaniu szczepionek mRNA wyprodukowanych przez firmy Moderna i Pfizer”. Jak podkreśla, „zdecydowana większość dotkniętych chorobą w pełni wraca do zdrowia”.

Okazuje się ponadto, że w lipcu br. EMA zidentyfikowała poważne reakcje alergiczne jako potencjalne skutki uboczne szczepionki.

Jak czytamy w izraelskim dzienniku, „Novavax miał nadzieję, że ludzie, którzy zdecydowali się nie przyjmować szczepionek firmy Pfizer i Moderna – opartych na przełomowej technologii informacyjnego RNA (mRNA) – będą preferować jego szczepionkę, ponieważ opiera się na technologii używanej od dziesięcioleci do zwalczania chorób, w tym zapalenia wątroby typu B i grypy. Jednak według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Europie do tej pory podano tylko około 250 000 dawek Nuvaxovidu od czasu jego wprowadzenia w grudniu 2021 roku”.

S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here