Zapraszamy Czytelników naszego portalu do wzięcia udziału w nowej sondzie Prokapa. Tym razem pytamy o to, wokół kogo powinna jednoczyć się prawica. Wśród osób, na które można oddać swój głos znaleźli się nie tylko politycy: Jacek Bartyzel, Roman Giertych, Grzegorz Braun, Jerzy Robert Nowak, Adam Wielomski, Zbigniew Ziobro, Marek Jurek, Magdalena Kocik, Jarosław Kaczyński, Tomasz Sommer, Roman Kluska, Rafał A. Ziemkiewicz, Robert Gwiazdowski, Stanisław Michalkiewicz i Janusz Korwin-Mikke.


Przynajmniej kilka z tych nazwisk budzić może kontrowersje przy używaniu ich w kontekście pojęcia „prawica”, przyjęliśmy jednak założenie, że nowa, zjednoczona prawica powinna składać się z wielu nurtów: konserwatywnego, prokapitalistycznego i narodowego. Nie wspominamy tu o nurcie antykomunistycznym, bo uważamy, że jeśli ktoś ma poglądy prawicowe to z natury rzeczy powinny one być antykomunistyczne i antysocjalne.
Wybory prezydenckie pokazały wzmocnienie pozycji Jarosława Kaczyńskiego w ramach PiS-u. Jednocześnie p. Janusz Korwin-Mikke uzyskał wynik, który – jak twierdzą niektórzy – daje mu mandat do budowania prawicowej koalicji wokół swojej osoby. Czy taka nowa koalicja powinna być ugrupowaniem autonomicznym, czy też winna ona poszukiwać porozumienia np. z PiS-em? Czy zjednoczenie prawicy tak szeroko rozumianej w ogóle jest możliwe, a jeśli tak to czy będzie ono trwałe? Nasza sonda na pewno nie da odpowiedzi na te pytania, ale być może da choć trochę do myślenia niektórym politykom i wskaże im właściwy kierunek działania.
Zapraszamy do udziału w nowej sondzie Prokapa, która zamieszczona jest na stronie głównej, w środkowej kolumnie na dole.
(Foto. wykorzystano fragment okładki książki Patricka Buchanana „Prawica na manowcach”, Wyd. WEKTORY)

4 KOMENTARZE

  1. Mam wątpliwości co do metodologi. Brzmi to jak słynny temat wypracowania: Kto jest twoim autorytetem moralnym i dlaczego właśnie Lenin?
    Integracja prawicy powinna polegać na wypracowaniu wspólnego proga mu a nie unii personalnej. Z uwagi na lewackie pranie mózgu jakim jest poddawane nieustannie nasze społeczeństwo program taki nie może nawet nazwać się prawicowym. Ostatnio przyzwyczaiłem się do bytu: „Partia Normalności”. Niech program integruje ludzi a nie odwrotnie.

  2. Warto przedstawić środowiskom prawicowym (i takim, który nie skręca w lewo) koncepcję „państwa samoograniczającego się” i „doświadczalnej próby podatkowej”. W miarę, jak wprowadzanie kolejnych elementów wolnego rynku i wycofywania regulacji ustrój zacząłby się poprawiać, proponowano by dalszą liberalizację, i tak aż do skutku. Niestety, pewne sprawy wymagają wprowadzenia od razu – np. jednolita stawka podatkowa VAT, likwidacja podatku dochodowego oraz ścięcie kosztów pracy. Bez tego nie wygrzebiemy się z mułu, a nie wiem, czy ktoś poza UPR WiP iPRz są zdolne pojąć zasadność tych postulatów.

  3. „zjednoczona prawica powinna składać się z wielu nurtów”: prawica — tak jak prawo i prawda — jest jedna 🙂
    I czemu powinna być zjednoczona wokół socjalisty. Conajmniej trzech z nich (Jurek, Kaczyński, Ziobro) to zadeklarowani socjaliści, a dwaj kolejni (Giertych, Ziemkiewicz) są letni.

  4. Ciekawie wyglądają wyniki. Od razu widać, że zwycięża demokracja 🙂 Pierwsze miejsce Mikke („Jeśli p. Popiela powie, że na Konwencie UPR głosował przeciwko…”), trzeci Jarosław „gdybyście wiedzieli to co ja” Kaczyński. Michalkiewicz z trzema głosami, lepiej Gwiazdowski. Kłopot w tym, że oni, zdaje się, nie mają ochoty stawać na czele czegokolwiek. Potem p.p. Kluska, Ziemkiewicz i Jurek. Humor dopisuje głosującym 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here