foto. pixabay.com

Polscy sportowcy wielokrotnie wykazywali się mocnymi osiągnięciami w różnych dyscyplinach na igrzyskach olimpijskich. W historii igrzysk Polska zdobyła 302 medale – 72 złote, 92 srebrne i 138 brązowych. Najwięcej medali uzyskano w igrzyskach letnich. Polscy sportowcy startują w igrzyskach olimpijskich od 1924 roku. Tylko raz kraj ten nie wziął udziału w konkursie, w 1984 roku. Legalne zakłady bukmacherskie zawsze są pod ręką na online-bookmakers.pl, aby zachęcić polskich graczy do wsparcia swoich ulubionych sportowców zakładem.

Potencjał i wyniki polskich sportowców

Polscy sportowcy najczęściej nagradzani są w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, boks czy podnoszenie ciężarów. Kombinacja norweska, łucznictwo, piłka ręczna i kolarstwo to najtrudniejsze sporty. Regularnie zdobywane są medale w różnych imprezach singlowych, takich jak zapasy, pływanie czy judo. Ostatni sezon letnich igrzysk olimpijskich zakończył się w Tokio w 2020 roku. W tym czasie naszym sportowcom udało się przywieźć do Polski 14 medali: 4 złote, 5 brązowych i srebrny.

Wszystkie złote medale zdobyli w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych.

Jedyny brązowy medal na ostatnich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w Pekinie w 2022 roku zdobył w skokach narciarskich. Polscy sportowcy nigdy nie kładli dużego nacisku na Zimowe Igrzyska Olimpijskie ze względu na niską popularność podstawowego sportu w kraju. Z drugiej strony, Letnie Igrzyska Polonijne w 2024 roku mają duże szanse na sukces.

Nie mniej imponujące wyniki pokazują polscy sportowcy na Igrzyskach Europejskich. Kolejny sezon odbędzie się w Polsce, w Krakowie w 2023 roku. Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w 2024 roku. Z różnych przyczyn część drużyn nie będzie mogła wziąć udziału w rozgrywkach, co znacznie zwiększa szanse naszych zawodników. Polski Komitet Olimpijski ustalił już program przygotowawczy – federacje aktywnie przygotowują się, mimo że nazwiska zawodników nie są jeszcze znane.