Portal Bankier.pl wyliczył, że w ostatnim czasie, a dokładnie – we wrześniu br., skarbce Narodowego Banku Polskiego wzbogaciły się o 4,3 tony złota. Swoje wyliczenia portal opiera na danych opublikowanych przez sam NBP.

„Wynika z nich, że na koniec września wartość złota w oficjalnych rezerwach NBP wyniosła 4438,9 mln dol. wobec 4357,5 mln dol. miesiąc wcześniej” – podaje bankier.pl. Na koniec września NBP posiadał 3,751 mln uncji złota. To więcej niż na koniec sierpnia, kiedy w skarbcu odnotowano o 140 tys. uncji mniej. „Oznaczałoby to, że we wrześniu NBP nabył 4,34 tony złota, powiększając rezerwy do 116,66 ton” – czytamy.

Pierwsze informacje o tym, że Polska, po raz pierwszy w XXI wieku zakupiła złoto, pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Według informacji medialnych zakupy miały być dokonane w lipcu i sierpniu 2018 r. Łącznie miało to być 9,4 tony cennego metalu.

Prezes NBP, Adam Glapiński, nie udziela informacji na ten temat. Odsyła do rocznego raportu, w którym struktura rezerw NBP będzie szczegółowo opisana.

P

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here