Ze względu na to, iż coraz większa ilość firm skłania się ku temu, aby zatrudniać Ukraińców, warto wiedzieć, jak robić to legalnie. W końcu każdy pracodawca ma pewne obowiązki, które musi wypełnić. Należy jeszcze raz podkreślić, że zgodnie z Polskim prawem pracownik z Ukrainy musi być traktowany na tych samych zasadach, co polski oraz każdy inny pracownik.

ABC legalnej pracy

Ukraińcy są narodem, który ze względu na sytuację panującą w ich kraju bardzo chętnie szukają pracy w Polsce. W końcu nie potrzebują oni na to żadnego zezwolenia. Jedynie konieczne jest złożenie oświadczenia przez pracodawcę do Powiatowego Urzędu Pracy. Kiedy ta formalność zostanie spełniona, pozostaje jedynie sporządzić odpowiednią umowę. Warto pamiętać, aby była ona zgodna z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy. W razie wątpliwości należy dokładnie prześledzić, które czynności może wykonywać dana osoba, w tym cudzoziemiec, a których nie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Dzięki legalnej pracy pracownicy z Ukrainy mogą zacząć układać sobie życie na nowo w naszym kraju. Poza tym mogą liczyć też na większą stabilizację. Bardzo pomocne jest w tym przypadku posiadanie ubezpieczenia. Dlatego też każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę lub też umowy zlecenie, ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ZUS-u. Koniecznie musi to zrobić w terminie do tygodnia od zatrudnienia pracownika. W tym przypadku również nie ma żadnej różnicy, czy pracownik pochodzi z Ukrainy, czy też nie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Każdy pracodawca ma wiele obowiązków względem pracowników, w tym cudzoziemców. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie mu bezpieczeństwa.

W taki sposób pracodawca dba o bezpieczeństwo swoich pracowników:

  • wyznacza osobę, która przedstawia pracownikowi zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wszelkimi zasady panującymi w zakładzie pracy. Warto zwrócić uwagę na to, że powinno się ono odbyć w języku, który rozumie pracownik.
  • sprawdza, czy pracownik ma ważne badania lekarskie, w razie potrzeby pozwala je wykonać,
  • zapoznaje z wszelkimi zagrożeniami na danym stanowisku,
  • udostępnia specjalistyczną odzież roboczą lub też narzędzia niezbędne do wykonywania danej pracy.

Znajdź informacje i pracowników z Ukrainy

Teraz gdy znasz już obowiązki, jakie stają przed pracodawcą, który zatrudnia osoby z Ukrainy i z innych krajów, możesz rozpocząć rekrutację i przyjąć do swojej firmy nowych pracowników. Pomocna stanie się dla Ciebie strona pracujacaukraina.pl. Wejdź tam i z pozytywnym rezultatem zacznij zatrudniać Ukraińców.

1 KOMENTARZ

  1. A co to za reklama dla Ukraincow? POlacy musza miec prace w pierwszej kolejnosci a nie obcy. W Biedronce na kasie siedzi u mnie Ukrainiec i nie umie po polsku, jak go zapytasz o cos nie wie co odpowiedziec. Nie ma Polakow do pracy w portugalsim markecie? Widocznie kapitalista portugalski nie placi uczciwie POlakowi i ten nie chce pracowac u niego. Ukraincy tylko czyhaja na wyjazd do Niemiec. Jesli jakis obcy zabiera Polakow prace we wlasnym kraju, UP musi Polakowi wyplacac bezwarunkowo odp. swidczenie pieniezne. Jest niedopuszczalnym aby Polak nie mial pracy i pieniedzy na zycie we wlasnym domu!!

Comments are closed.