Portal Onet.pl omawia raport unijnej Agencji Praw Podstawowych
„Geje i lesbijki padają w UE ofiarami szeroko rozpowszechnionej dyskryminacji – wynika z opublikowanego raportu unijnej Agencji Praw Podstawowych. Szereg negatywnych przykładów pochodzi z Polski.
Homofobia niszczy w Europie ludzkie zdrowie i kariery, a problem ten może być poważniejszy niż się uważa, gdyż ofiary zjawiska boją się o nim mówić w obawie przed ostrą reakcją – przestrzega raport poświęcony społecznej sytuacji gejów i lesbijek w UE.
Unijna agencja ocenia, że policja w większości państw nie umie radzić sobie z naruszaniem prawa w tej dziedzinie, a wiele rządów i szkół nie traktuje tych spraw z wystarczającą powagą. Tworzy to zaklęty krąg, z ofiarami, które wolą pozostać „niewidzialne”, niż przyznawać się od swej orientacji seksualnej czy zgłaszać przypadki naruszenia ich praw.
Podkreślono, że osoby homoseksualne doświadczają szykan i dyskryminacji w miejscu pracy, a w wielu państwach nie mogą prawnie usankcjonować swego związku. Zwrócono uwagę, że choć w mediach obraz homoseksualizmu nieco się poprawił, wciąż przeważają stereotypy.
Raport uwzględnia badania we wszystkich 27 państwach Unii. Piętnuje przypadki napastowania, agresji słownej i fizycznej, zastraszania osób homoseksualnych czy zakazu pokojowych demonstracji, tak jak to miało miejsce w Polsce w latach 2004-05 r.
„Podstawowe prawo do wolności zgromadzeń było ograniczone albo przez władze publiczne, albo przez ataki kontrdemonstrantów (…); tego rodzaju incydenty były zgłaszane w pięciu krajach członkowskich: Bułgarii, Estonii, Łotwie, Polsce i Rumunii” – głosi raport.
Dla kontrastu: w Holandii, Austrii, Szwecji, Francji czy Hiszpanii do barwnych parad zwanych „Gay Pride” dołączają przedstawiciele władz, czasem nawet ministrowie. Tymczasem w Polsce, Grecji, Rumunii, we Włoszech oraz na Cyprze i Malcie z ust przedstawicieli władz, a także Kościoła, można usłyszeć uwłaczające uwagi pod adresem homoseksualistów – wytykają autorzy raportu. (…)
Zdaniem autorów homofobia jest powszechna w szkołach, gdzie geje i lesbijki padają ofiarami złośliwych uwag albo molestowania seksualnego, a słowo „gej” jest używane jako wyzwisko. Polska jest wymieniona wśród krajów, gdzie do takich przypadków doszło w ciągu ostatnich pięciu lat. (…)
Dyrektor Agencji Praw Podstawowych Mortem Kjaerum ocenił, że władze krajów członkowskich UE nie robią wystarczająco dużo, by zwalczać dyskryminację osób homoseksualnych. Wnioski płynące z raportu uznał za „alarmujące” i wezwał m.in. do uwzględnienia w programach szkolnych kwestii orientacji seksualnej, specjalnych szkoleń dla policjantów, czy też umożliwienia anonimowego składania skarg na dyskryminację.”
Źródło: www.onet.pl

4 KOMENTARZE

  1. Zboczeniec NIE, sodomita NIE, pedał NIE, homoniewiadomo NIE, gej NIE, to w końcu jak? Może WKAKAŁKO albo CHÓJWDÓPĘ, będzie dobrze i ładnie? Ciekawe kiedy, za 5 może 10 lat będzie pozwoleństwo dla zboczeńców z pod znaku: p e d o f i l i, z o o f i l i oraz n e k r o f i l i ??

  2. Zboczeniec NIE, sodomita NIE, pedał NIE, homoniewiadomo NIE, gej NIE, to w końcu jak? Może WKAKAŁKO albo CHÓJekWDÓPĘ, będzie dobrze i ładnie? Ciekawe kiedy, za 5 może 10 lat będzie pozwoleństwo dla zboczeńców z pod znaku: p e d o f i l i, z o o f i l i oraz n e k r o f i l i ?? Bo transwentyści, transeksualiści i inni pornografowie są już bardziej uprzywilejowani niż sodomici.

  3. a onanistkom z ogóreczkiem albo banankiem albo wystruganym z drewna kołeczkiem nie należą się przywileje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here