Szwajcaria, jak wiadomo, rządzi się swoimi prawami. Instytucja referendum, nieznana w takiej skali w innych krajach, pozwala obywatelom rzeczywiście współdecydować o tym, jakie prawo jest tam stanowione.

Obywatele tego alpejskiego kraju zadecydowali niedawno, że od nowego roku, tj. od 1 stycznia 2018 nastąpi tam obniżka podatku VAT. Obniżka może nie będzie zbyt duża, jeśli jednak zwrócimy uwagę na to, jaka do tej pory była podstawowa stawka tego podatku, to i tak nie ma co narzekać, a co najwyżej o takiej pomarzyć. Od 2011 roku stawka ta wynosiła … 8 procent. Teraz spadnie do poziomu 7,7 procenta. Szwajcaria jest chyba jedynym krajem w Europie o tak niskiej stawce, a mimo to należy do jednego z najbogatszych  na świecie.

Rząd szwajcarski chciał, aby do stawki 8 proc. doliczyć wzrost o 0,3 procenta, co miało zasilać fundusz emerytalny. Szwajcarzy w referendum się na to nie zgodzili i w konsekwencji doszło do obniżki stawki. Obniżona ma zostać również stawka VAT – tzw. opłata turystyczna z 3,8 proc. na 3,7.

Przypomnijmy, że najniższa stawka VAT w Unii Europejskiej obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 17 proc. 18 proc. jest na Malcie, a po 19 proc. w Niemczech, w Rumunii i na Cyprze.

K

Na podstawie bankier.pl

3 KOMENTARZE

  1. Ja pieje…ale „obnizka”. Przeciez ten kraj ma tak wysokie ceny ze to bedzie chyba jedynie mialo wplyw na ludzi z zewnatrz. Ale przy tej „obnizce” to sie posikamy ze smiechu. Nocleg w hotelu w Szwajcari to jakies 200 frankow, a jak sie obnizy o 0,3 % to bedzie z tego jakis zysk dla kupujacego? Ten kto sie tym podnieca nie potrafi liczyc. Obnizyl a wlasciwie obnazyl swoj poziom intelektualny o niebotyczne procenty, wieksze niz obnizka VAT w Helwecji.

Comments are closed.