Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o technologię światłowodową, to w ostatnich latach bardzo mocno pomogła ona rozwinąć cały świat. Jak podają eksperci z interlab.pl obecnie wykorzystuje się ją m.in. w telekomunikacji, czy chociażby technice laserowej. Dlaczego światłowód jest takim fenomenem? 

Prędkość światła

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że nie ma szybszej transmisji niż światło. Dzięki temu ta technologia jest w stanie zapewnić przepustowość przesyłu danych do 100 Gb/s, co jest naprawdę bardzo dużą wartością. Bez większych problemów można przesyłać nawet bardzo duże ilości danych na znaczne odległości. Co więcej, światłowód jest absolutnie odporny na wszelakie zakłócenia elektromagnetyczne. 

Nie da się również nie powiedzieć o gwarancji bezpieczeństwa danych, gdyż nie ma tutaj możliwości „podsłuchania” transmisji, o ile nie dojdzie do fizycznego podpięcia się pod światłowód. Tymczasem, w tradycyjnym kablu miedzianym nie ma z takimi sprawami trudności, dlatego też, z czasem będzie on zastępowany właśnie technologią opartą o światłowody. 

Niełatwy montaż

Na pewno wdrażanie światłowodu ogranicza fakt, iż jego montaż jest znacznie bardziej kłopotliwy niż mamy w przypadku kabli miedzianych. Przede wszystkim liczyć się będą tutaj odpowiednie warunki do jego położenia, gdyż kabel światłowodowy nie może być w żadnym wypadku załamany, ponieważ wtedy dochodzi do uszkodzenia i niestety wiązka światła nie będzie mogła być transmitowana w odpowiedni sposób. 

Oczywiście będzie to miało niemały wpływ na działanie całości, dlatego też musi to zrobić profesjonalna firma. Dodatkowo, nie zawsze jest również możliwość wkopania takiego kabla, tym samym w niektórych miejscowościach może być problem z dostarczeniem tego rodzaju technologii, chociażby ze względu na niektórych właścicieli działek, którzy nie pozwolą użyczyć swojego mienia do położenia światłowodu. 

Niemniej jednak, mimo niektórych przeciwności, z roku na rok w zasięgu sieci światłowodowych jest coraz więcej miejscowości i dobra wiadomość jest taka, że to się będzie zmieniało na lepsze. W ten sposób, jeszcze większa grupa osób zyska możliwość korzystania z profesjonalnych usług sieci internetowych, a więc to świetna wiadomość. Oczywiście, stale prowadzone są testy, aby maksymalnie zwiększyć prędkości za pomocą światłowodów, bowiem tutaj naprawdę jest jeszcze sporo do zrobienia.

1 KOMENTARZ

  1. Światłowody to ważna część rozwoju internetu, nowczesnych mediów i ogólnie pojętej globalizacji. Sprawnie i szybko działająca sieć to podstawa każdej większej firmy i trudno sobie wyobrazić nowoczesne przedsiębiorstwo bez sieci światłowodów.
    Każda złotówka zainwestowana w sieci światłowodów to dobrze wydane pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here