Już wkrótce specjalnie dla naszego portalu, Jaroslaw Romanchuk – założyciel Instytutu Misesa na Białorusi, tamtejszy działacz polonijny, kandydat do parlamentu w ostatnich wyborach, opowie o aktualnej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej na Białorusi. Jaki naprawdę jest Łukaszenka, jak na Białorusi żyje się zwykłym ludziom i dlaczego minister Sikorski prowadzi złą politykę wobec tego kraju. Już wkrótce na Prokapitalizm.pl.
Oto fragment wywiadu:
-Czyli chce Pan powiedzieć, że Łukaszenka prowadzi pewną grę z Zachodem po to, żeby zyskać sobie przychylność Unii Europejskiej?
-To jest taka zasada. „Wydoiliśmy” z Rosji 55 mld. dolarów w 1995 roku, z tego punktu widzenia Łukaszenka jest unikalnym człowiekiem, żaden inny kraj, żaden inny rząd tego z Rosją nie zrobił. Rosja jest agresywna ale w stosunku do Białorusi jest po prostu jak „cielę”…
-Bezsilna..
-…bezsilna jak cielę. Po prostu Rosja jest przydatkiem surowcowym i finansowym Białorusi, finansuje swoje imperatorskie ambicje.
-Czyli Łukaszence udaje się to co nie udaje się innym…
-Absolutnie. A teraz mówiąc już o tym wsparciu europejskim zaczął mówić po europejsku spotykać się z europejskimi przywódcami i chce „doić” Unię Europejską, chce „doić” międzynarodowe organizacje finansowe i to mu się na dzień dzisiejszy udaje.
Romanchuk o polityce rządu polskiego wobec Białorusi”…
-Jako Polak i jako szef, jeden z przywódców Partii Demokratycznej Białorusi, szef demokratycznego ruchu chcę z goryczą powiedzieć, że nie rozumiem polityki polskiej. To jest polityka zapatrzenia, zakochania w jednym polityku na Białorusi, który imituje działalność opozycyjną, który był liderem w 2006 roku. To jest takie zamrożenie pozycji na poziomie 2006 roku. Nie rozumiem dlaczego. Sikorski i Tusk prowadzą politykę wobec Związku Polaków na Białorusi, która mi się nie podoba. To jest jedna struktura, chodzą pogłoski, że jest jakiś konflikt. Polacy na Białorusi są reprezentowani przez Związek Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Inne struktury to imitacja, prowokacja i to trzeba zrozumieć”
Jaroslaw Romanczuk już wkrótce dla Prokapitalizm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here