Portal Wirtualna Polska za PAP…
„Ogromne wydatki publiczne proponowane w planie budżetowym prezydenta Baracka Obamy doprowadzą Stany Zjednoczone do bankructwa – ostrzegł senator Judd Gregg, najstarszy rangą Republikanin w komisji budżetowej Senatu USA.
Według Judda Gregga, który był na krótko nominatem Obamy na stanowisko ministra handlu, ale zrezygnował, plan kosztownych reform zakładających wielkie wydatki w czasie recesji niebezpiecznie powiększy deficyt i zadłużenie kraju, za co płacić będą następne pokolenia.
– Praktycznym następstwem tego planu budżetowego będzie bankructwo USA. Nie da się tego uniknąć. Jeżeli zaakceptujemy propozycje zawarte w tym budżecie na okres dziesięciu lat, ten kraj zbankrutuje. Ludzie przestaną kupować nasz dług, dolar zostanie zdewaluowany. To bardzo poważna sytuacja. Przekażemy naszym dzieciom kraj, na który nas nie stać – powiedział senator w wywiadzie dla telewizji CNN.
Ostrzeżenie Gregga, uchodzącego za jeden największych w Kongresie autorytetów w sprawach finansowych, powtórzył także były minister w gabinecie prezydenta George’a H.W. Busha, William Bennett.
Alarmistyczne głosy o propozycjach budżetowych Obamy pojawiły się po ogłoszeniu w piątek raportu Biura Budżetowego Kongresu (CBO), w którym przewiduje się znacznie większy deficyt budżetu, niż w planie administracji.
CBO przewiduje, że w obecnym roku podatkowym osiągnie on wielkość 13,1% PKB – o 0,8% większą niż w budżecie rządu, czyli 12,3%. To największy deficyt w USA od II wojny światowej.
Według CBO, także w przyszłej dekadzie deficyt będzie wyższy niż to zapowiada administracja – w 2019 roku ma on wynieść 5,7%, podczas gdy rząd przewiduje deficyt około 3% PKB.
Tomasz Zalewski”
Źródło: www.wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here