Dwie byłe kolonie hiszpańskie. Dwa kraje bardzo zasobne w surowce mineralne. Dyktatura i semi-dyktatura. Cud gospodarczy i naftowa bonanza. A jednocześnie dwa kraje, o których w Polsce wciąż wiadomo tak niewiele.Jak to możliwe, że w krajach o tak podobnej historii, kulturze i sytuacji geopolitycznej, realizuje się tak odległe od siebie strategie? „Wolny rynek a socjalizm XXI w.”: które podejście działa?
Wiele pisało się w Polsce o zbrodniach reżimu Pinocheta w Chile. Co jakiś czas słyszymy także o Mesjaszu z Karaibów, żarliwym przyjacielu reżimu Castrów na Kubie, który gra na nosie zachodnim mocarstwom. Pora dowiedzieć się, co ich administracje miały do zaproponowania gospodarkom swoich krajów.
I Nagroda w konkursie MAGISTER PAFERE 2012, praca magisterska Piotra Zapałowicza „Porównanie polityki gospodarczej rządów Augusto Pinocheta w Chile i Hugo Chaveza w Wenezueli” jest już dostępna w formie książkowej. Książka „Wolny rynek a socjalizm XXI wieku” prezentuje dwie skrajności: chilijskie wolnorynkowe reformy i wenezuelski powolny dryf w kierunku socjalizmu. Która strategia przyniosła lepsze skutki dla gospodarki?
WARTO POZNAĆ PRAWDĘ!
Pobierz fragment książki…
Zamów książkę w sklepie Fundacji PAFERE…

5 KOMENTARZE

  1. Zalozenie, ze „szybki wzrost gospodarczy” jest „cudem gospodarczym” dyskwalifikuje autora na starcie. kazdy, kto ma pojecie chocby mgliste o gospodarce, wie, ze to paranoja. Po drugie – na szczescie piszacy opanowal sie w pewnym momencie i przyznal, ze jego praca jest malo obiektywna. Co wiecej, czuje sie podswiadomie, ze z gory zalozyl sobie, iz „czuje sympatie” do Augusto a antypatie do Hugo(na), wiec swiadomie czy podswiadomie bedzie udowadnial wyzszosc generala z Chile. Niestety szkoda czasu na tego typu porownania, bowiem jednym sie zyje lepiej i chwala jednego i drugiego, a innym gorzej i psiocza na tego i tego. Autor chyba mial wujka gdzies wysoko, skoro udalo mu sie wyjechac tak daleko i byc w podanych miejscach. Zwykly obywatel PRL bis nie dostanie nawet zwrotu za bilet z Poznania do W-wy na konsultacje.

  2. @Marko: towarzyszu Marko jak zwykle macie problem. Jesteście typowym lewusem, któremu komunizm wyprał mózg a teraz podpierasz sobie swoją argumentację lewackimi bzdurami. Ty się facet lecz, póki nie jest za późno…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here