Chcesz produkować meble? Marzy ci się niewielka firma sprzątająca? A może chcesz oferować klientom usługę wykańczania wnętrz? W każdym przypadku będziesz potrzebował rachunku bankowego. Jak wybrać najlepszy?

Prowadząc działalność gospodarczą, potrzebujesz rachunku bankowego. To właśnie korzystając z niego, będziesz mógł rozliczać się m.in. z dostawcami i urzędami. Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy? Okazuje się, że nie jest to takie proste, jak się wydaje. Wyboru nie ułatwia przede wszystkim fakt, że w ofercie banków jest mnóstwo rachunków standardowych i dedykowanych przedsiębiorcom.

Czy rachunek firmowy to najlepsze rozwiązanie?

Jeżeli w przyszłości nie chcesz być zmuszony do zmiany rachunku bankowego, nie chcesz również mieć zablokowanego dostępu do niego, to najlepiej zrobisz, zakładając właśnie rachunek firmowy. W odróżnieniu od standardowych kont oferowanych przez wszystkie banki, to właśnie rachunki firmowe – jak sama nazwa wskazuje – są dedykowane przedsiębiorcom.

Korzystając z rachunku firmowego, nie tylko będziesz mógł rozliczać się ze swoimi kontrahentami, lecz także będziesz miał dostęp do dodatkowych funkcji. Jak to możliwe? Większość banków daje swoim klientom dostęp np. do platform ułatwiających prowadzenie firmy.

Ile kosztuje rachunek firmowy?

Za założenie rachunku firmowego nie zapłacisz ani złotówki. Na rynku znajdziesz również banki, które nie będą wymagać od ciebie zapłaty za korzystanie z rachunku bankowego. Pozostaje jednak kwestia użytkowania karty płatniczej przypisanej do rachunku. W tym przypadku bank najczęściej nalicza opłatę lub informuje, że nie naliczy takiej, o ile klient spełni stawiane mu wymagania, np. w miesiącu wyda dyspozycję przelewu do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Powyższe kwestie nie wyczerpują jeszcze tematu opłat naliczanych przez banki za prowadzenie rachunków bankowych – pamiętać trzeba o opłatach za przelewy. O ile krajowe najczęściej są bezpłatne, o tyle w przypadku zagranicznych wygląda to różnie. Zdarza się, że bank wystawia rachunek opiewający nawet na setki złotych. Warto zatem, abyś zapoznał się z tabelą opłat i prowizji, jeżeli wiesz, że od czasu do czasu będziesz zmuszony zlecić dyspozycję przelewu zagranicznego.

Gdzie szukać najlepszych kont firmowych?

W ofercie każdego banku działającego na terenie Polski znajdziesz co najmniej jeden rachunek firmowy. Skoro jednak są spore różnice choćby w opłatach pobieranych przez banki za prowadzenie takiego konta, to nie powinieneś się spieszyć – założenie pierwszego lepszego może okazać się drogim rozwiązaniem.

Zależy ci na zorientowaniu się w ofercie banków? Najlepsze konto firmowe możesz wybrać, korzystając z licznych rankingów takich produktów, które znajdziesz w sieci. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie oferty banków, których działalność koncentruje się na obsłudze przedsiębiorców. Dlaczego?

Być może w przyszłości będziesz potrzebował kredytu firmowego. Banki, które przygotowały ofertę dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, najczęściej nie ograniczają się do proponowania wyłącznie rachunków bankowych – na bardzo atrakcyjnych warunkach proponują też kredyty i lokaty bankowe. Jako stały klient, możesz też otrzymać jeszcze lepszą propozycję niż jako nowy klient.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here