Szwajcaria to nie tylko markowe zegarki, żółty ser, banki i piękne krajobrazy… To także system polityczny, który wyróżnia ten kraj na tle innych. A jednym z jego wyjątkowych składników jest instytucja referendum.

Nawet korzystając z tego narzędzia Szwajcarzy mogą np. zdecydować czy chcą dalej organizować na swoim terytorium Tour de Swisse – narodowy wyścig kolarski tego kraju. No, może nie wprost… Ale pośrednio już na pewno. Pytanie – w jaki sposób?

Otóż 4 marca 2018 roku odbyć się ma w Szwajcarii referendum dotyczące dalszej zasadności płacenia abonamentu na państwowe media. Bo w Szwajcarii pod tym względem – podobnie jak w Polsce, a nawet jeszcze gorzej! Trudno uwierzyć, wszak Szwajcaria to dla wielu wolnorynkowy raj. Tymczasem, o ile u nas abonament płacić powinni ci, którzy posiadają odbiornik, o tyle w Szwajcarii buli nawet ten, kto w życiu nie widział telewizora czy radia na oczy. Jednak, o ile u nas przeciętny Kowalski nie ma w zasadzie zbyt wiele do powiedzenia w kwestii – chce czy nie chce dalej płacić, o tyle przeciętny Szwajcar już za kilka tygodni będzie mógł zdecydować, czy abonament będzie nadal w jego kraju w ogóle obowiązywał.

Inicjatorką najbliższego referendum jest Szwajcarska Partia Ludowa, uchodząca za ugrupowanie konserwatywno-liberalne. Twierdzi ona, że abonament daje państwowym mediom dominującą pozycję na rynku telewizyjno-radiowym. Poza tym uważa się, że media te mają lewicowy przechył. No i że sam abonament jest zbyt wysoki. Gospodarstwa domowe muszą odprowadzić ponad 451, 20 franków, natomiast firmy płacą – w zależności od obrotu – od 365 do 35 590 franków. Z pieniędzy tych utrzymywanych jest 7 kanałów telewizyjnych oraz 17 stacji radiowych w czterech strefach językowych Szwajcarii. Z danych statystycznych wynika, że największe kwoty z abonamentu spływają ze strefy niemieckojęzycznej i tak naprawdę to ona utrzymuje nadawców w pozostałych strefach. Ta „niesprawiedliwość” w dystrybucji środków to kolejny argument zwolenników likwidacji abonamentu. Generalnie – uważają oni, że media prywatne byłyby znacznie tańsze.

Inaczej uważają obrońcy mediów państwowych. Twierdzą między innymi, że gdyby nie one, niektóre grupy językowe w ogóle nie mogłyby oglądać telewizji czy słuchać radia w swoich językach. Podważają także argumenty inicjatorów referendum odnośnie rzeczywistych kosztów mediów komercyjnych.

Z dotychczasowych sondaży wynika, że zwolenników zachowania abonamentu jest w tym momencie więcej niż przeciwników, bo około 60 procent. Inicjatorka referendum – Szwajcarska Partia Ludowa, uchodząca za ugrupowanie konserwatywno-liberalne liczy jednak na to, że przeforsuje swój projekt. Jeśli tak się stanie to – jak pisze na swoim blogu Szwajcarskie Blabliblu Joanna Lampka – „od 1 stycznia 2019 roku Rada Federalna nie będzie mogła zbierać abonamentu radiowo – telewizyjnego ani subsydiować stacji publicznych. Kanały telewizyjne i radiowe będą musiały utrzymywać się samodzielnie”.

A co wspólnego ma z tym wyścig Tour de Swisse? Ano ma, gdyż największym jego sponsorem jest właśnie państwowa telewizja, która relacjonuje go we wszystkich kantonalnych językach. Jeśli więc – mimo nieprzychylnych sondaży – zwolennicy referendum odniosą sukces, już wkrótce okaże się czy narodowy Tour Szwajcarów może się obejść bez państwowej telewizji. To ważny test.

S

Foto.: pixabay.com

Więcej o referendum w Szwajcarii znaleźć można w artykule Joanny Lampki – „Szwajcaria bez telewizji publicznej? – referendum NO BILLAG”

2 KOMENTARZE

  1. Jesli chca zniesc abonament to tzw. referendum nie ma nic do rzeczy z demokracja. Za pomyslem tzw. referendum stoi wielki kapital ktoremu nie na reke jest istnienie ogolnokrajowej tv oplacanej z podatkow, bo na jej program moga miec wplyw zwykli ludzie. Obywatelska tv powinna zatem zniknac a jej miejsce zajma kapitalistyczne media, ktore Szwajcarom tak jak Polakom TVN zaczna robic sieczke z mozgow, a finansowac beda to korporacje zydowskie. Autor powyzszego newsa nie jest specjalnie lotny umyslowo w temacie politycznej manipulacji i propagandy – widocznie juz wczesniej mu ktos wypral zdrowy rozum.

  2. A na jaki program „Obywatelskiej tv” ostatnio wpłynąłeś swoim wpływem Waldemaro-Logiku ?
    No pochwal się … 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here