Z naszej poczty…
Posądzani o śmieszność idei i propagację prymitywizmu kulturowego organizatorzy zeszłorocznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę po raz drugi już organizują czas wspólnej modlitwy dla sympatyków piłki nożnej z całej Polski.
Podobnie jak w zeszłym roku (pielgrzymka odbyła się 13 grudnia) zbieżność dat i teraz nie jest przypadkowa. Grudzień 2009 roku już zawsze kojarzył nam się będzie z „ostatecznym rozwiązaniem kwestii” suwerenności narodów w Europie. Pozostają jednak czynne enklawy wolności, które tak jak i w ubiegłym wieku, tak i dzisiaj za murami kościołów i na trybunach stadionów pielęgnują pamięć o tym, kim jesteśmy. Chrońmy je i wspierajmy, bo w nich jest nasza nadzieja. „Chuligani” z zawieszonymi na szyjach szalikami wiedzą co znaczy przywiązanie do barw i symboli narodowych, wiedzą co znaczy Honor i potrafią go bronić. Dzisiaj dla Polski ważniejsza od umiejętności podpisywania traktatów jest ochrona tych wartości, dzięki którym po różnorakich zakrętach historii potrafiła się odradzać.
Współczesna Europa nie tylko nie potrzebuje takich obywateli, ale przede wszystkim się ich boi, prowadząc na różnych frontach walkę propagandową. W zapowiedziach medialnych zeszłorocznej pielgrzymki pojawiały się informacje, które sprowadzały chęć wspólnego pielgrzymowania kibiców do kabaretowego wydarzenia, pomijając przy tym jego religijny i patriotyczny charakter. Ważnym więc z tej perspektywy wydaje się temat przewodni dyskusji panelowej, którym jest „Obraz kibiców w mediach”.
Organizatorami pielgrzymki są Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile oraz Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne, a patronat medialny objął Tygodnik Katolicki Niedziela, portal Bosko.pl, oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej. Program pielgrzymki obejmuje:
II Ogólnopolska Pielgrzymka Kibiców na Jasna Górę 19 grudnia 2009 r.
godz. 12.00 – Msza św. w kaplicy cudownego obrazu – przewodniczy – ks. Jacek Molka (Tygodnik Niedziela),
– kazanie – ks. Jarosław Wąsowicz SDB (Lechia Gdańsk),
– modlitwa zawierzenia kibiców Matce Najświętszej i poświęcenie barw klubowych – ks. Leszek Zioła SDB (Pogoń Szcecin)
Mszę animują kibice Ruchu Chorzów
godz. 13 -15.00 Dyskusja panelowa „Obraz kibiców w mediach” – Sala papieska
uczestnicy dyskusji panelowej: red. Piotr Lisiewicz – Gazeta Polska (kibic Lecha Poznań),
red. Jerzy Dudała (autor książki „Fani – chuligani”, kibic Zagłębia Sosnowiec), Roman Zieliński – Śląsk Wrocław (autor książek o kibicach – m.in. „Pamiętnik kibica”, „Liga Chuliganów”, red. http://fanslask.aha.pl/)
Podsumowanie dyskusji panelowej – ks. Jarosław Wąsowicz SDB (autor książki „Biało – Zielona Solidarność”. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk”, publikuje w prasie katolickiej i prawicowej)
Zakończenie pielgrzymki, wspólna modlitwa – ks. Mariusz Wencławek SDB
(pełen program oraz relacja z I Pielgrzymki Kibiców na stronie: http://www.fmw.org.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=514 )
Zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.
Paweł Wąsowicz

1 KOMENTARZ

Comments are closed.