Piechota morska w USA zakazuje używania flagi Konfederacji

2
Flaga bojowa Konfederacji (foto. pixabay.com)

Protesty, które rozlały się na Stany Zjednoczone niosą z sobą szereg konsekwencji. Wygląda na to, że jedną z nich będzie usuwanie symboli konfederackich z przestrzeni publicznej.

Jak podaje amerykańska prasa, korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych wydał w piątek szczegółowe wytyczne dotyczące usuwania i zakazu publicznego wystawiania konfederackiej flagi bojowej w instalacjach morskich – rozkaz obejmować ma także takie przedmioty jak kubki, plakaty i naklejki na zderzaki. Jak twierdzi gen. David H. Berger obecne wydarzenia są wyraźnym przypomnieniem, że „nie wystarczy usunąć samych symboli powodujących podział – trzeba również dążyć do wyeliminowania samego podziału”.

Symbole Konfederacji w różnych miejscach stają się obiektami ataków za strony protestujących. Przychylnie do ich żądań odniósł się np. burmistrz Birmingham w stanie Alain. Nakazał on usunięcie jednego z posągów z parku publicznego dzień po tym, jak dziesiątki ludzi demonstrowały przeciwko niemu. Podobnie gubernator Ralph Northam z Wirginii powiedział, że zamierza zlecić usunięcie posągu Roberta E. Lee w Richmond. W Filadelfii natomiast usunięto pomnik byłego burmistrza Franka Rizza, komisarza policji w latach 60. i 70., który uznawany jest przez niektóre środowiska za rasistę i homofoba.

Dowództwo korpusu piechoty morskiej wychodzi z założenia, że flaga Konfederacji bardziej dzieli niż łączy. Może to stanowić zagrożenie dla „podstawowych wartości i spójności jednostki, bezpieczeństwa oraz porządku i dyscypliny”.

Lecia Brooks, dyrektor jednej z instytucji zajmującej się zmianami na rynku pracy Południa powiedziała, że „bojowa flaga Konfederacji była symbolem białej supremacji i zniewolenia Czarnych”. Zaapelowała ona, aby w ślady piechoty morskiej poszły inne formacje wojskowe USA, w tym Gwardia Narodowa, ale także „stanowe i lokalne organy ścigania oraz inne oddziały rządu federalnego i agencje podlegające Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. Według niej symbolika „złej Konfederacji” całkowicie musi zniknąć z przestrzeni publicznej.

S

Źródło: nytimes.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here