Dr Jan Przybył rozmawia ze Stefanem Oleszczukiem – byłym burmistrzem Kamienia Pomorskiego, który kierując gminą osiągnął gospodarczy sukces i przeszedł do historii polskiej samorządności.

Gdy w 1990 roku Stefan Oleszczuk (były działacz opozycji antykomunistycznej i więzień stanu wojennego) został burmistrzem Kamienia Pomorskiego, zadłużenie miasta wynosiło 40% planowanego budżetu i brakowało pieniędzy nawet na oświetlenie ulic i wypłaty dla pracowników. W wyniku reform podjętych przez Stefana Oleszczuka ograniczono biurokrację (z 57 do 27 urzędników w Urzędzie Gminy), spłacono lokalne długi, sprzedano lokale komunalne ich dotychczasowym użytkownikom za 5% wartości, obniżono wszystkie podatki i opłaty lokalne do najniższych dopuszczalnych prawem wysokości, pieniądze z gminnego budżetu inwestowano w rozbudowę lokalnej infrastruktury.

Rezultatem polityki realizowanej przez burmistrza Oleszczuka była nadwyżka w wysokości 70% planowanego budżetu.

Zmiany dokonywane przez Stefana Oleszczuka były podawane jako wzór lokalnej gospodarności a o sukcesie Kamienia Pomorskiego pisano w Polsce oraz w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie a nawet w Australii oraz Indiach.

Sukcesowi Kamienia Pomorskiego poświęcono kilka prac magisterskich i jedną doktorancką. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu przygotowanego przez serwis „Na argumenty”

1 KOMENTARZ

  1. A mnie ciekawi JAK obecnie jest w Kamieniu Pomorskim; czy nadal są tam najniższe podatki w Polsce, czy miasto jest nadal bez długu i nie ma deficytu, czy urzędników jest nadal mało w porównaniu z czasami p.Oleszczuka, itd. itp. etc.
    CZY REFORMY WPROWADZONE PRZEZ p.OLESZCZUKA SĄ NADAL OBOWIĄZUJĄCE i SKUTKUJĄ DOBREM ????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here