Zaczynamy mieć już pierwsze oznaki dostosowawczej do niekończących się i wciąż coraz większych potrzeb eurokołchozu polityki rządu Donalda Tuska, Anno Domini 2012.
W styczniu 2012 roku, do 1500 zł wzrosła płaca minimalna. Owoce już widać. Kilka dni temu Ministerstwo Pracy podało, że bezrobocie w porównaniu z grudniem 2011 skoczyło o niemal 1 procent. Według oficjalnych statystyk bez pracy pozostaje w chwili obecnej 13,3 proc. Polaków. W styczniu br. przybyło ponad 138 tys. bezrobotnych. Zależność jest bardzo prosta i łatwa do przewidzenia: wzrost płacy minimalnej = wzrost bezrobocia.

Ale to nie wszystko… Znajomy, który prowadzi własny biznes mówił mi ostatnio, że gdy w styczniu odwiedził ZUS, spędził tam 4 godziny by załatwić jakieś formalności. Wspomniał, że gros osób czekających w ZUS-ie w kolejce było tam w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Wielce prawdopodobne, że wiele z tych osób, po upływie okresu zwolnienia, zasili armię bezrobotnych. Zwolnienie mają tylko po to, by nieco przedłużyć etap staczania się po równi pochyłej…
Ale to wciąż jeszcze nie koniec… Dopiero co zaczął się luty. Warto poczekać do marca, kiedy to podane zostaną kolejne oficjalne statystyki dotyczące poziomu bezrobocia. Od lutego bowiem w górę poszła składka rentowa. W styczniu płaca minimalna, w lutym składka rentowa…. Cóż, tylko czekać, jak Polska z „zielonej wyspy” przeistoczy się w „czarną dziurę”, która coraz bardziej zacznie pochłaniać resztki polskiej przedsiębiorczości. I cóż nam z tego, że mamy „mocną złotówkę”. Ale i to to też już chyba ostatnie podrygi…
Paweł Sztąberek

4 KOMENTARZE

 1. Polityka Ligi Oszustow nijak ma sie do rzeczywistosci gospodarczej. W panstwie gospodarczym nie ma czegos takiego jak placa minimalna czy skladka rentowa, na dodatek ustalane wg widzimisi. Sa tylko dywidendy od prowadzonej dzialalnosci dla wszystkich. Na 100 % sa one duzo wyzsze niz obecne srednie „place” o tzw, rentach czy zasilkach nie wspominajac. Pielegnujcie panstwo jednak dalej swoje panstwo polityczne, a ono z pewnosci zaprowadzi ludzi nad przepasc. Wszystko, jak widac, jest na dobrej drodze…PS, Dzisiaj gangster LO w Szwecji oglosil, ze renty – jesli juz – to tylko od 75 roku zycia.

 2. A wzrost składki ZUS dla przedsiębiorców w porównaniu do grudnia?
  To aż 83 zł więcej!!!!
  od lutego:
  z chorobowym: 975,76zł
  bez chorobowego: 923,93
  do tego jeszcze dobijają ciągłe podwyżki cen nośników energii: paliwo, gaz, węgiel
  (w efekcie drożeje również prąd)
  co roku jest coraz gorzej, a inflacja zjada zarobki

 3. Jestem tu po raz pierwszy. I znalazłem okreslenie „panstwo gospodarcze”. Co ono oznacza? Jak panstwo moze byc nie polityczne? To chyba, podkreslam chyba nie jest mozliwe? Panstwo jest z definicji polityczne – moze sie myle? Prosze o szczegoly? Ogolnie dobra stronka. Chyba bede na nia wchodzil czesciej i na dluzej. Trzymajta sie! NIE DLA ACTA!!!! i podobnych ograniczen LEWIATANA.

 4. tak znieśmy poziom płacy minimalnej na 0,01pln i niech kapitaliści wysysają z nas krew w imię wolności wyboru…który to oni nam wskażą. Znieśmy także Urzędy dla Bezrobotnych…bo przecież wszyscy oni to lenie patentowane…hmm kto wykończył nasze fabrki, kopalnie, stocznie, przemysł? oni?…nie kapitaliści!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here